10 saniye

Ziynet Sali Londra Konseri

Facebook
DETAYLI BİLGİ AL
Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Aksini Belirtmeyen Herkes Tüm Organlarını Bağışlamış Sayılacak

Fransa hükümetinin organ bağışı konusunda getirdiği değişiklik tartışmalara neden oldu.

Fransa'da düzenlenen yeni sağlık yasasına göre, ölmeden önce aksini belirtmeyen herkes tüm organlarını bağışlamış sayılacak. Ulusal Meclis'te geçen ay kabul edilen sağlık yasası değişikliğine göre, yeni yılın başlamasıyla "otomatik organ bağışı" uygulamasına geçildi.

 

Şimdiye kadar bir kişinin, öldükten sonra organlarının başka birisine nakledilmesi için sağlığında buna ilişkin bildirimde bulunması gerekiyordu. Yeni düzenleme ile üç yol izlenerek, organ bağışına karşı çıkıldığının resmi kayıtlara geçirilmesi gerekiyor.

 

Dilekçe İle Veya İnternetten Reddedilebilecek

 

Klasik yöntem kullanılarak kişi dilekçe ile organlarını bağışlamayı reddedebileceği gibi, yeni uygulama sonrası hizmete giren özel internet sitesi aracılığıyla bu prosedürü yerine getirebilecek. Kişinin ölümünden sonra yakınlarına, organ bağışını reddettiğine dair yazılı bir bildirimi veya bir ses kaydının olup olmadığı da sorulacak.

 

Fotoğraf: Yeni sağlık yasasına göre, ölmeden önce aksini belirtmeyen herkes tüm organlarını bağışlamış sayılacak. (Outline)

 

Yeni yasayla vatandaşların herhangi bir organını bağışlamayı reddedebilmesi imkanı da getirildi. Şimdiye kadar organ bağışı konusunda ayrım yapılamıyordu. Vatandaşlar organ bağışına karar verirken ya tüm vücudunu bağışlıyor ya da tamamen bağışa karşı çıkıp reddedebiliyordu. Fransa vatandaşları, 2017 yılı itibarıyla tercih ettikleri bir organını bağışlayabilecek.

 

Pek Çok Kişi İtiraz Etti

 

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yeni düzenlemenin organ bağışını yaygınlaştırma amaçlı olduğunu ve değişiklikle bağışın daha kolaylaştığını savunuyor. Sosyal medya üzerinde düzenlemeyi eleştiren çok sayıda kişi ise, "ölmeden önce organ bağışı konusunda işlem yapmamış herkesin, otomatik bir şekilde bağışçı olacağını" belirterek itiraz ediyor.

 

Fransa'da, 2015 yılı verilerine göre her üç aileden biri, yakınlarının organlarının bağışlanmasına karşı çıktı. Bunun yanında Fransa halkının % 86'sının organ bağışına sıcak baktığı, ancak bu kişilerden sadece % 39'unun konuyla ilgili işlemleri yaptırdığı belirlenmişti.

 

Kaynak: AA
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Smart Accidentclaims

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!