10 saniye

Ziynet Sali Londra Konseri

Facebook
DETAYLI BİLGİ AL
Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Diş Dolgusu Tarihe Karışabilir

Bilim insanları, dişlerin kendi kendilerini tamir edebileceğini, böylece dolgu yaptırmaya gerek kalmayabileceğini belirtti.

Londra merkezli King's College Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, fareler üzerinde yaptıkları deneyde, bir çeşit kimyasalın diş özündeki hücreleri harekete geçirerek, ufak çürükleri tedavi edebileceğini buldular. Kullanılan yöntemde, biyolojik olarak çözünebilen bir sünger ilaca batırıldı ve daha sonra diş çukuruna yerleştirildi. 'Science Reports' dergisinde yer alan çalışma sonucunda 'tam, etkili ve doğal tedavi' elde edildi.

 

Dişler sınırlı ölçüde kendilerini yenileyebilir özelliklere sahipler. Dişler, diş minesinin altındaki katman olan dentini ince bir tabaka halinde yineleyebiliyorlar, ancak bu büyük diş çukurlarını doldurmaya yetmiyor.

 

Fotoğraf: Dişler sınırlı ölçüde kendilerini yenileyebilir özelliklere sahipler. (Daily Express)

 

Genellikle dişçiler, diş çürüğünü tamir etmek için, metal civa alaşımı (amalgam) veya toz cam ve porselen karışımıyla doldurmak zorundalar. Bu dolguları bir kişinin tüm hayatı boyunca birkaç kez değiştirmesi gerekebiliyor, bu yüzden araştırmacılar dişin kendini yenilemesini sağlayarak çürükleri doğal yollardan tedavi etmenin yolunu arıyorlar.

 

'Tideglusib' isimli ilacın diş özündeki kök hücre oluşumunu harekete geçirerek, bir farenin dişindeki 0.13 milimetrelik delikleri tamir edebildiğini buldular. Dişteki çürüğe önce ilaca batırılmış bir sünger yerleştiriliyor, ardından üzerine koruyucu bir kaplama yapılıyor.

 

Fotoğraf: Süngerin yerleştirildiği yer minerallerle doluyor, neticede dentin kendini yeniliyor. (BBC)

 

Araştırma ekibinde yer alan Profesör Paul Sharpe yaptığı açıklamada "Sünger çözünebilir, işin en önemli noktası bu" şeklinde konuştu. Sharpe "Süngerin yerleştirildiği yer minerallerle doluyor, neticede dentin kendini yeniliyor, böylece ileride değiştirmeniz gerekecek bir dolguya gerek kalmıyor" dedi.

 

King's College Üniversitesi'ndeki ekip şimdi daha büyük çukurların tedavi edilip edilemeyeceğini araştırıyor. Rejeneratif (yenilenme) tıp alanı, hücrelerin bölünerek kendi kendini tedavi etmesini amaçlıyor, bu yöntem kanserin tedavisinde de önem arz ediyor.

 

İçerik: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Smart Accidentclaims

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
ABS London

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!