10 saniye

Ziynet Sali Londra Konseri

Facebook
DETAYLI BİLGİ AL
Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İki Dil Bilmenin Yaşlılıkta Da Faydası Büyük

İki dil bilen ileri yaşlardakilerin beyin fonksiyonlarının, tek dil konuşanlara oranla daha etkin çalıştığı ortaya çıktı.

Sonuçları Journal of Neurolinguistics'de yayımlanan araştırmaya göre, iki dil bilmek ileri yaşlarda bir görevi yerine getirmek için beynin farklı yöntemler kullanarak daha etkin çalışmasını sağlıyor.

 

Montreal Üniversitesi'nden Dr. Ana Ines Ansaldo liderliğindeki ekibin tek ve çift dil bilen yaşlılardan oluşan iki ayrı grup üzerinde yaptığı çalışmada, katılımcılardan mekansal bilgileri gözardı ederek, yalnızca görsellere dayalı bir görevi yerine getirmeleri istendi. Bu sırada iki grubun beyin fonksiyonları arasındaki iletişim ağı karşılaştırıldı.

 

Araştırmada, tek dil bilen grupta yer alan katılımcıların, verilen görevi yerine getirirken beyin fonksiyonlarının daha geniş çaplı bir çevrimden yararlandığı, çift dil konuşan gruptakilerin kullandığı ağın ise daha dar olduğu tespit edildi.

 

Grafik: İki dil bilmek ileri yaşlarda bir görevi yerine getirmek için beynin farklı yöntemler kullanarak daha etkin çalışmasını sağlıyor. (Frontiersin)


Bulgunun, iki dil konuşanların beyin fonksiyonlarını daha verimli ve tasarruflu kullandığını ortaya koyduğunu vurgulayan Ansaldo, "Çift dil bilenlerde beyin, yalnızca uzmanlaşmış birimlerini kullanarak daha az bölgeyi meşgul ediyor" dedi. Ansaldo, iki dil bilen kişilerde beynin bir görevi yerine getirirken yalnızca ilgili bilgileri seçmede uzman haline geldiğini sözlerine ekledi.

 

Öte yandan araştırmacılar, tek dil bilenlerin, verilen görevi yerine getirirken beyinin ön lobunda görsel, devrimsel ve girişimsel kontrol bölgelerinin hepsini kullandığının gözlendiğini kaydetti.

 

İçerik: Karar
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Ziynet Sali Live In London

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Smart Accidentclaims

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!