Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İngiltere'deki Çöpçatan Sitelerinde Dolandırıcılık Rekor Seviyede

İngiltere'de internetteki çöpçatan sitelerinde yapılan sahteciliğin 2016 yılında rekor düzeylere ulaştığı ortaya çıktı.

Ulusal Dolandırıcılık İstihbarat Dairesi'nin kayıtlarına göre, geçen yıl 3.889 kişi 'romantik dolandırıcılık' denilen sahteciliğin kurbanı oldu ve dolandırıcılara 39 Milyon Sterlin kaptırdı. 

 

İngiltere'de siber suçların kaydını tutan Action Fraud adlı merkez, kendilerine ayda bu tür ortalama 350'yi aşkın dolandırıcılık olayı bildirildiğini söyledi.

 

Fotoğraf: Polis, Marcelo'nun fotoğrafının, masum birinin sosyal medya hesabından çalındığını düşünüyor. (BBC)

 

Kuzey Yorkshire bölgesinde yaşayan 47 yaşında bir iş kadını olan Nancy de bu süreçte 300 Bin Sterlin para kaybettiğini açıkladı. 2015 yılında boşanan ve çocuğuyla yaşamını yeniden kurmaya çalışan Nancy, Match.com adlı çöpçatan sitesine kaydoldu. Birkaç gün sonra Manchester'den, Marcelo adında bir kişiyle temasa geçti.

 

Kısa süre içinde öyle iyi anlaştılar ki, Marcelo'nun 'çöpçatan sitesinin dışında özel mesajlaşma' önerisini kabul ederek, sabahtan gece yarısına kadar mesajlaşmaya başladılar. Altı hafta kadar sonra Marcelo, soyulduğunu ve Nancy ile buluşmak için İngiltere'ye dönmeden önce çalışanlarının parasını ödeyemediğini anlattı. Ayrıca oğlunun hastanede olduğunu ve ameliyata gireceğini de yazdı. Nancy biraz rahatsız olduysa da, istemeye istemeye 3.160 Sterlin yolladı.

 

Fotoğraf: Nancy adlı kişiye, Marcelo'ye yüzbinlerce sterlin kaptırdı. (BBC)

 

Arkası inanılmaz bir hızla geldi. Marcelo'nun oğlunun hastane masrafları, yiyecek, kira ihtiyaçları ve vergi borçlarını da ödeyen Nancy, "İçim içimi yiyordu, ama iş öyle ilerlemişti ki geri de çekilemiyordum. 50 Bin Sterlin kadar para yolladıktan sonra geri çekilemezdim. Böyle olunca ister istemez umudunuzu korumak ve karşınızdaki insana inanmak istiyorsunuz" dedi.

 

Toplamda 300 Bin Sterlin

 

Toplamda 300 Bin Sterlin kaybeden Nancy, şu anda iflasın eşiğinde. Match.com sitesi ise üyelerine düzenli olarak güvenlikle ilgili tavsiyelerde bulunduğunu, örneğin görüşmelerin sadece site içinde yapılması halinde müşteri hizmetleri görevlilerinin yolunda gitmeyen şeyleri hemen tespit edebildiğini belirtti.

 

Fotoğraf: İngiltere'de internetteki çöpçatan sitelerinde yapılan sahteciliğin 2016 yılında rekor düzeylere ulaştığı ortaya çıktı. (Uk Match)

 

'Romantik' dolandırıcılar kurbanlarını kolay manipüle edebilmek için profilini tarayarak mali durumu, yaşam tarzı gibi konularda bilgi topluyor. Polis bu tür olayları soruşturup destek verse de, genellikle kaptırılan parayı geri almak mümkün olmuyor. Dolandırıcılar IP adresini gizleyerek ve kayıtsız telefon numaraları kullanarak kolaylıkla izlerini kaybettirebiliyor.

 

En Çok Batı Afrika ve Doğu Avrupa'da

 

Ulusal Dolandırıcılık İstihbarat Dairesi rakamlarına göre, 2013 yılında çöpçatan siteleri üzerinden 2.824 dolandırıcılık bildirildi, 2014 yılında bu sayı 3.295'e, 2015 yılında 3.363'e çıktı.

 

Action Fraud adlı merkezin başkan yardımcısı Steve Proffitt "Bildiğimiz dolandırıcıların çoğu İngiltere dışında yaşıyor. En çok da Batı Afrika ve Doğu Avrupa'da. Britanya polisi ve savcılarının buralara uzanıp bu kişiler hakkında takibat yapması çok güç" dedi.

 

Fotoğraf: Judith Lathlean bir kişiye toplam 140 Bin Sterlin civarında para kaptırdığını tahmin ediyor. (BBC)

 

Judith Lathlean, böylesi bir dolandırıcılığın kurbanı olmuş 68 yaşında bir profesör. Hampshire bölgesinde yaşıyor. 2015 yılında Parship internet çöpçatan sitesine üye oldu ve kendisini Londralı iç mimar John Porter olarak tanıtan biriyle yazışmaya başladı. Bir süre sonra Judith'e Güney Afrika'da bir iş gezisindeyken pasaportunu kaybettiğini, zor durumda kaldığını ve bu yüzden ilişkilerinin kesilmesinden endişelendiğini yazdı.

 

54 Bin Sterlin İle Başladı

 

Judith ise ona o kadar inanıyordu ki, borç vermeyi önerdi ve dolandırıcılığın bu ilk aşamasında toplam 54 Bin Sterlin kaybetti. Haftalar sonra John tekrar Judith'i aradığında bu kez 15 Milyon 500 Bin sterlininin Amsterdam'da bir kasada kilitli kaldığını, kasayı açamadığını anlattı ve udith'ten gidip kasayı açtırmasını rica etti.

 


Judith "Amsterdam'da iki kişiyle buluştum. Kasayı açma işlemi için bir para gerektiğini söylediler. Şüphelenmedim. 14 Bin Sterlin kadardı. Sonra beni bir odaya götürdüler. Orada bir sandık ve içinde 100 Dolarlık banknotlar dolu olan bir sandık gösterdiler. Tamamen ciddi işadamları gibi hareket ediyorlardı. Bana verdiğim işlem ücreti için makbuz verdiler. Her soruma mantıklı cevaplar veriyorlardı" diye anlattı.

 

Fotoğraf: 'John Porter' adını kullanan kişinin kullandığı bu fotoğrafın da çalıntı olduğu düşünülüyor. (BBC)

 

Parship çöpçatan sitesi üyelerinin profillerinde sahtecilik olup olmadığını sürekli olarak kontrol etse de, onlar da üyeler arası iletişimin özel alana geçmesiyle kendi sorumluluklarının dışına çıktığını ifade ettiler.

 

Zeki İnsanlar Da Aldatılabilir

 

Siber psikolog Profesör Monica Whitty bu tür dolandırıcılıklara kurban olanları 'aptal insanlar' olarak görmemek gerektiğini, zeki insanların da aldatılabileceğini dile getirerek, "Düşünün ki bu sahtekarlar kurbanlarıyla gece gündüz iletişimde. Şiirler yolluyor, hoşlarına gidecek bir çok şey yapıyor, dertlerini paylaşıyor, yakınları haline geliyorlar. Ta ki onlara para vermeye hazır olana kadar" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
ABS London

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!