10 saniye

Ziynet Sali Londra Konseri

Facebook
DETAYLI BİLGİ AL
Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Yeni 'Çocuk Araç Koltuğu Yasası' Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocukları için araçlarına arkalıksız yükseltici çocuk koltuğu satın almalarını engelleyen yasa yürürlüğe girdi. Yeni yasaya göre bu kurala uymayanları yüzlerce sterline varan para cezası bekliyor.

İşte 1 Mart itibariyle uygulanmaya başlayan yeni çocuk araç koltuğu yasası hakkında bilinmesi gerekenler:

 

Kimlerin yükseltici araç koltuğuna ihtiyacı var?

 

12 yaşın veya boyu 135 cm'in altındaki herkesin bu koltuklara ihtiyacı var. 12 yaşın üzerindeki çocukların araç koltuğu kullanması gerekmiyor, ancak kanunen çocuk emniyet kemeri takmaları zorunlu.

 

Yasada 9 kg'ın altındaki bebeklerin araç koltuğu yerine, bir bebek taşıyıcı içinde olmaları gerektiği belirtiliyor. 15 aylıktan küçük bebekler ise, ters yöne bakan yükseltici koltuklara oturtulmalılar.

 

Fotoğraf: 9 kg'ın altındaki bebeklerin araç koltuğu yerine, bir bebek taşıyıcı içinde olmaları gerekiyor. (Independent)

 

Çocuklar, aracın ön tarafında bir yükseltici koltuğa oturdukları takdirde, hava yastığı mutlaka kapatılmalı.

 

Belirtilen hususlara uyulmadığı takdirde neler olacak?

 

Yeni yasa uyarınca, aracında yükseltici koltuk bulundurmayanlar 500 Sterline kadar para cezası ile karşı karşıya kalabilirler. Ancak sadece bir yükseltici koltuğun varlığı para cezasını önlemeye yetmeyebiliyor. Koltuk, çocuğun yaşı, boyu ve ağırlığı ile orantılı olarak doğru bir şekilde kullanılmadığı takdirde yine ceza almak mümkün.

 

Aracınızdaki mevcut koltuk nedeniyle ceza alabilir misiniz?

 

Hayır, arkalıksız yükseltici koltuklar, destekli koltuklardan daha az güvenli olmalarına rağmen, kullanıldıkları takdirde para cezası uygulanmayacak. Bunun nedeni, yeni yasanın yalnızca şu an satışa sunulan yeni koltuklar için geçerli olması. Bu nedenle yeni bir çocuk araç koltuğu satın alırken, onaylı olduğunu gösteren turuncu etkileti olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Etiketin üzerinde ayrıca E ve R129 kodları da bulunmalı.

 

Fotoğraf: Yeni yasa uyarınca, aracında yükseltici koltuk bulundurmayanlar 500 Sterline kadar para cezası ile karşı karşıya kalabilirler. (Getty)

 

Çocuk araç koltuklarının kullanılmayabileceği istisnai durumlar var mı?


Evet, birkaç istisna söz konusu. Acil bir durumda yolculuk etmesi gereken ebeveynlerin yasal olarak çocuğunu araç koltuğuna koymamalarına izin veriliyor. Ancak bu izin sadece kısa mesafeli yolculuklarda ve çocuk 3 yaşından büyük ise uygulanabiliyor.

 

Ayrıca minibüs, taksi ve otobüslerde çocukların ön tarafta oturmadıkları sürece çocuk koltuğu olmadan seyahet etmelerine izin verilebiliyor.

 

3 çocuklu ailelerde de, arka koltuğa üç adet çocuk araç koltuğunun sığmaması durumunda, 3 ya da üzerindeki çocukların yükseltici olmadan seyahat etmesine izin verilebiliyor.

 

Ö. Aytekin (Londrali.com)

Kaynak: Metro
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Ziynet Sali Live In London

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Smart Accidentclaims

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!