Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Londra Ekonomisini Göçmenler Ayakta Tutuyor

Yapılan bir araştırmaya göre, Londra'da yaşayan göçmenlerin ülke ekonomisine katkısı oldukça yüksek seviyede.

Londra'da tam zamanlı çalışan 1,8 milyon civarında göçmenin yaşadığını ortaya koyan araştırma, ilginç bulguları da beraberinde getirdi.

 

Toplam Çalışan Sayısının %40'ı

 

Londra'da yaşamlarını sürdüren ve tam zamanlı çalışan 1.8 milyon göçmen, başkentteki toplam işçi sayısının % 40'ını oluştururuken, her göçmen ülke ekonomisine ortalama 50 Bin Sterlin katkı sağlıyor.

 

AB ülkelerinden gelen işçilerin sayısı % 13 iken, AB dışı ülkelerden gelen işçilerin sayısı ise % 25 olarak belirlendi.

 

Ekonomiye Katkıları 350 Milyar Sterlin

 

Araştırma sonucu elde edilen ilginç bilgilerden biri de, tam zamanlı çalışan göçmenlerin ülke ekonomisine bir yılda yaptıkları katkı oldu. PwC araştırma şirketinin elde ettiği verilere göre bu rakam tam olarak 350 Milyar Sterlin.

 

Fotoğraf: Londra'da yaşayan ve tam zamanlı çalışan göçmenlerin ekonomiye katkıları 350 Milyar Sterlin. (D. Kitwood)

 

Araştırmanın sonucunu değerlendiren Jasmine Whitbread ise açıklamasında, "Gerçeklerle yüzleşelim. Göçmenlerin Londra ekonomisine büyük bir katkısı var. Onlar Londra'nın başarı öyküsünün bir parçası. Onların İngiltere doğumlu kişilerin işlerini ellerinden aldığı düşünülüyor, ancak bu araştırma durumun aslında öyle olmadığını gösteriyor." dedi.

 

Londra'nın Başarı Öyküsünün Arkasında Göçmenler De Var

 

Whitbread, Londra'nın başarı öyküsünün arkasında göçmenlerin de olduğunu vurgularken, bu gerçekle yüzleşmek gerektiğine dikkat çekti.

 

Göçmenlerin, Birleşik Krallık vatandaşlarının işlerini elinden aldığı konusuna da değinen Whitbread, bu konuda çeşitli araştırmaların yapıldığını ve bu iddianın gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 

G. Demir (Londrali.com)

Kaynak: Standard
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
ABS London

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!