Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

En Sağlıklı Kalpler Bolivya'da

Bilim insanları, dünyanın en sağlıklı kalplerine, Bolivya'nın Amazon ormanlarında yaşayan avcılık ve balıkçılıkla uğraşan Tsimane yerlilerinin sahip olduğunu açıkladı.

Lancet dergisinin internet sayfasında yayımlanan ve Amerikan Kardiyoloji Koleji'nde bir toplantıda sunulan çalışmada, incelenen toplumlar arasında damar tıkanıklığının en az Tsimane halkında görüldüğü belirtildi.

 

Araştırmaya katılan, ABD'nin Missouri eyaletinde Kansas kentindeki St. Luke's Sağlık Sistemi'nden Kardiyolog  Dr. Randall Thompson ve arkadaşları, yıllarca Tsimane halkının sağlık durumlarını izledi.

 

10 Tanesinden Sadece 1'inde Kalp Hastalığı Riski Var

 

Çalışmaya katılan 705 Tsimane yerlisinin kalbini bilgisayarlı tomografiyle inceleyen doktorlar, Tsimanelerin kilolarını, kalp hızı, kan basıncı, kolesterol ve kan şekerini ölçtü. Çalışma, 10 Tsimane yerlisinden 9'unda kalp hastalığı riski olmadığını ortaya koydu.

 

Fotoğraf: 10 Tsimane yerlisinden 9'unda kalp hastalığı riski bulunmuyor. (Alamy)

 

Thompson, kalp hastalıklarından korunmada yaşam tarzının büyük olasılıkla genetikten daha büyük rol oynadığını vurgulayarak, Tsimane halkının işlenmiş gıdalar tüketmeye ve motorlu kano kullanmaya başlamasıyla, kolesterol seviyelerinin hafiften artış gösterdiğini sözlerine ekledi.

 

Günde Ortalama 17 Bin Adım

 

Her gün yaklaşık 4 ila 7 saat hareket halinde olan ve günde ortalama 17 bin adım atan Tsimane yerlilerinin, yağ ve şeker kullanımının az olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, bu kişilerin sigara içmediğinin de altını çizdi. 

 

Bolivya'da Amazon yağmur ormanlarındaki Maniqui Nehri civarında yaşayan yaklaşık 16 bin Tsimane yerlisi var. 

 

Zehra Ulucak (AA)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
ABS London

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!