Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Belli Oldu

Birleşmiş Milletler'in hazırladığı rapora göre, dünyanın en mutlu ve mutsuz ülkeleri belli oldu.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı'nın hazırladığı 2017 Dünya Mutluluk Raporu'na göre, Norveçlilerin dünyanın en mutlu insanları olduğu ortaya çıktı. 2. ve 3. sırada Danimarka ve İzlanda var.

 

155 ülkenin yer aldığı raporda Türkiye ise 78. sıradan 69.'luğa yükselirken, Almanya 16., İngiltere 19 ve Fransa ise 31. sırada kendine yer buldu.

 

Fotoğraf: En mutlu ülkeler listesinin 2. ve 3. sırasında Danimarka ve İzlanda var. (Getty)

 

Raporu hazırlayanlar, Norveç'in en büyük gelir kaynağı olan petrolün fiyatının düşmesine rağmen, ülkedeki mutluluk oranının yükseldiğine dikkat çekiyor. Norveç geçen yılki raporda 4. sıradaydı.

 

İlk sıralarda yer alan ülkeler, rapor hazırlanırken dikkate alınan ve mutluluğu artırdığı belirtilen sağlık, sosyal güvence, gelir, iyi yönetim, özgürlükler ve cömertlik gibi unsurlarda yüksek puan aldı. Ayrıca bu ülkeler, güçlü sosyal güvenlik sistemlerine de sahip.

 

Fotoğraf: Sosyal dayanışmanın mutluluktaki etkisinin çok önemli olduğunu ortaya çıktı. (Getty)

 

Rapor, sosyal dayanışmanın mutluluktaki etkisinin çok önemli olduğunu ortaya koyarken, en büyük mutsuzluk sebeplerinden birinin de işsizlik olduğunu gösterdi.

 

Rapora göre dünyanın en mutsuz ülkeleri ise sırasıyla şöyle: Ruanda, Suriye, Tanzanya, Burundi ve Orta Afrika Cumhuriyeti.

 

Dünyanın en mutlu 15 ülkesi şöyle sıralandı:

 

1.Norveç

2.Danimarka

3.İzlanda

4.İsviçre

5.Finlandiya

6.Hollanda

7.Kanada

8.Yeni Zelanda

9.Avustralya

10.İsveç

11.İsrail

12.Kosta Rika

13.Avusturya

14.Amerika

15.İrlanda

 

Rapor Nasıl Hazırlandı?

 

Dünya Mutluluk Raporu 2012'den bu yana her yıl yayımlanıyor. Rapor, bu ülkelerden her birindeki 1000'er kişiyle, her yıl, Gallup şirketi tarafından yapılan anketlerin oluşturduğu verilerinin analizine dayanıyor. Bu anketlerde insanlardan hayatlarını 1 ila 10 arasındaki bir skalada derecelendirmesi isteniyor.

 

Raporu hazırlayanlar ülkelerin en az dörtte üçünde altı temel unsurun mutluluk göstergesiyle bağlantısı olduğunu belirtiyor. Bu etkenler; kişi başı gelir, sosyal destek, sağlıklı yaşam beklentisi, kişisel özgürlük, hayırseverlik ve yolsuzluğun bulunmaması olarak ifade ediliyor.

 

İçerik: BBC, CNBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
ABS London

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!