10 saniye

Ziynet Sali Londra Konseri

Facebook
DETAYLI BİLGİ AL
Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İklim, Burun Şeklini Etkiliyor

Son yapılan bir araştırma, iklimin ten renginin yanı sıra burun şekli üzerinde de etkili olduğunu ortaya koydu.

Yapılan bir araştırmaya göre, iklim farklılıkları sadece insanların ten renginde değişikliğe yol açmakla kalmayıp, burun şekli üzerinde de etkili oluyor.

 

Büyük, küçük, geniş, sivri, eğri, kambur gibi pek çok görünüme sahip olabilen burnun iklim nedeniyle değişime uğradığı belirlendi. 'Plos Genetics' adlı bilimsel dergide yayımlanarak kamuoyuna duyrulan araştırma ABD, İrlanda ve Belçikalı bilim insanlarınca yapıldı.

 

Ilıman Bölgelerde Yaşayanların Burun Delikleri Daha Büyük

 

Araştırma sonucu, burun deliği büyüklüğünün nemli ve ılıman bölgeler ile kuru ve daha soğuk bölgelere göre farklılık gösterdiğini ortaya koydu. Buna göre nemli ve ılıman bölgelerde yaşayanların burun delikleri, kuru ve serin bölgelerde yaşayanlarınkinden daha büyük oluyor.

 

Grafik: İklimsel değişiklikler, farklı burun yapılarının oluşmasına sebep oluyor. (Arslan A. Zaidi)

 

ABD Pensilvanya Üniversitesi'nden Arslan Zaidi, araştırmada elde edilen bu sonucu, soğuk ve kuru havanın akciğerlere iyi gelmemesine bağlıyor. "Herkes için en iyi olan tek tip bir burun şekli yok" diyen genetik bilimci "atalarımızın burunlarıyla bizimkiler farklı, yıllar boyunca burnumuz da çevreye uyum sağladı" ifadelerini kullandı.

 

476 Deneğin Burnu İncelendi

 

Bilim insanları araştırma için kökleri Güney ve Doğu Asya, Batı Afrika ve Kuzey Avrupa'ya dayanan toplam 476 deneğin burnunu üç boyutlu şeklini çıkararak analiz etti.

 

Fotoğraf: Burun deliği büyüklüğü nemli ve ılıman bölgeler ile kuru ve daha soğuk bölgelere göre farklılık gösteriyor. (Getty)

 

Araştırma, geçmişten beri değişim gösteren hastalıklar ve insanların çevresel faktörlere uyum sağlama sürecinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olması bakımından önemli olarak görülse de analizi eleştirenler de var.

 

Tesadüfi Olabilir

 

Araştırma gurubunda yer almayan İngiltereli bir bilim insanı Guardian'a verdiği demecinde burundaki yapısal değişikliklerin farklı sebepleri olabileceğini vurgulayarak, incelemeye konu olan iklim değişikiliği ve burun şekli arasında ilişkinin tamamen tesadüf olabileceğini savundu.

 

İçerik: DW
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Smart Accidentclaims

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!