Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

'3 Yüzyıl' ve '2 Dünya Savaşı' Gören Dünyanın En Yaşlı İnsanı Hayatını Kaybetti

29 Kasım 1899'da İtalya'nın Piedmont bölgesinde doğan dünyanın en yaşlı insanı Emma Morano hayatını kaybetti.

Dünyanın en yaşlı insanı olan Emma Morano, 117 yaşındaydı ve resmi bilgilere göre 19. yüzyıldan beri hayatta olan tek kişiydi.

 

İtalya'nın kuzeyindeki Verbania kentindeki evinde hayatını kaybeden Morano, sadece 3 yüzyıla yayılan bir hayat yaşamakla kalmadı, aynı zamanda yaşamı boyunca 2 Dünya Savaşı, 90 İtalya hükümeti ve oğlunun ölümünü gördü.

 

Fotoğraf: Emma Morano hayatını kaybettiğinde 117 yaşındaydı. (Alchetron)

 

Uzun ömrünü genetiğine ve 90 yılı aşkın bir süredir devam ettiği 2'si çiğ olmak üzere günde 3 yumurta yeme alışkanlığına bağlıyordu. Morano'nun annesinin 91 yaşına kadar yaşadığı, bazı kardeşlerinin de 100 yaşını gördüğü belirtildi.

 

Morano uzun yaşamını aynı zamanda 1938 yılında eşinden ayrılmasına da bağlıyordu. Çift 1938'de ayrı yaşamaya başlamasına rağmen, 1978'e kadar evli kaldı. 75 yaşına kadar çalışan Morano, bir daha evlenmemeyi seçti.

 

Fotoğraf: Uzun ömrünün sebebi, genetiği ve 90 yıldır her gün tükettiği 2'si çiğ olmak üzere 3 yumurta. (Independent)

 

New York Times'a verdiği bir röportajda bu kararıyla ilgili "Kimsenin bana hükmetmesini istemedim" dedi. Morano'nun son 20 yıldır iki odalı evinden ayrılmadığı ve sadece birkaç yıl önce tam zamanlı bakıcı tuttuğu öğrenildi.

 

ABD merkezli Gerontoloji Araştırma Grubu'na (GRG) göre, şu an dünyanın en yaş almış insanı 10 Mart 1900 doğumlu Jamaikalı Violet Brown.

 

İçerik: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
ABS London

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!