Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Kraliçe II. Elizabeth 91 Yaşında

Bugün 91 yaşına giren Kraliçe II. Elizabeth, tahtta olduğu süre içinde 13'ü Birleşik Krallık'ta olmak üzere kendisini hükümdar kabul eden ülkelerde 150'den fazla başbakan gördü.

Elizabeth Alexandra Mary Windsor ya da daha çok bilinen adıyla Kraliçe II. Elizabeth bugün 91. yaşını kutluyor.

 

Kraliçe II. Elizabeth, tahtta bulunduğu süre içinde Winston Churchill'den Theresa May'e kadar toplam 13 başbakanı gördü. 

 

150 Başbakan Eskitti

 

II. Elizabeth Birleşik Krallık'ın yanı sıra Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Jamaika ve Papua Yeni Gine’nin de aralarında olduğu irili ufaklı bir dizi ülkenin de hükümdarı konumunda. Bütün bu ülkeler dikkate alındığında Elizabeth'in eskittiği başbakan sayısı 150'yi geçiyor.

 

Fotoğraf: Kraliçe II. Elizabeth bugün 91. yaşını kutluyor. (Getty)

 

Kraliçe 1952 yılında tahtta çıktığında Joseph Stalin hâlâ Sovyetler Birliği'nin lideriydi, ABD Başkanı ise Harry Truman'dı. Kraliçe'nin 1953 yılındaki taç giyme töreni, televizyondan canlı yayınlanan ilk kraliyet taç giyme töreni olmuştu. Kraliçenin tahtta kaldığı süre içinde dünya Soğuk Savaş'a başladı ve bitirdi, Berlin Duvarı inşa edildi ve yıkıldı.

 

Geleneksel olarak her yıl biri gerçek, diğeri törensel olmak üzere iki kere doğum günü kutlayan Kraliçe, 21 Nisan 1926’da doğdu. 6 Şubat 1952’de kraliçe olan Elizabeth, ülke tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı unvanını taşıyor.

 

Büyükannesinin Rekorunu Kırdı

 

Elizabeth, 2015 yılında 89 yaşındayken büyükannesi Kraliçe Victoria'nın en uzun süre tahtta kalma rekorunu kırmıştı.

 

Fotoğraf: 1952’de kraliçe olan Elizabeth, ülke tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı. (Getty)

 

Kraliçe'nin tahtta kalma rekoru, en büyük oğlu 68 yaşındaki Galler Prensi Charles'ın da Birleşik Krallık'ta en uzun süredir tahtı bekleyen varis olmasına neden oldu.

 

Sağlık Sorunları Endişe Yaratıyor

 

Kraliçe 2. Elizabeth, geçen aralıkta geçirdiği 'ağır soğuk algınlığı' yüzünden geleneksel Noel ayini ile yeni yıl kilise ayinlerine katılamamıştı. Kraliçenin son dönemde gözlerden uzakta olması ve halkla bir araya geldiği etkinliklere katılımındaki düşüş, dikkatleri kraliçenin sağlık durumuna çekiyor.

 

Geçen yıl ayrıca, kraliçenin, himayesindeki bazı sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili sorumluluklarını hanedanın diğer üyelerine devredeceği açıklanmıştı. Sağlık sorunları ile bazı sorumluluklarını hanedan üyelerine devretmesi, Kraliçe 2. Elizabeth'in bu yıl  'emekliye ayrılabileceği' spekülasyonlarına yol açmıştı.

 

Fotoğraf: Kraliçe II. Elizabeth'in sağlık sorunları nedeniyle emekliye ayrılabileceği tartışılıyor. (PA)

 

Kraliçenin sağlık sorunlarının artması ve kendi iradesiyle tahtı bırakmaması durumunda, ülke kanunlarına göre parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası başkanının da aralarında olduğu bazı siyasetçi ve bürokratlardan oluşan bir heyet kendisini görevden azledebiliyor.

 

Kraliçe'nin Ardından Yerine Oğlu Charles Geçecek

 

İkinci Elizabeth'in tahtı bırakması halinde oğlu Charles tahta geçecek. Böyle bir durumda 68 yaşındaki Charles ülke tarihinin tahta çıkan en yaşlı monarkı unvanını alacak. Charles'ın ardından taht sırasında oğlu William ve torunu George bulunuyor.

 

Fotoğraf: II. Elizabeth, törensel doğum günlerini haziran ayı içinde kutluyor. (Getty)

 

Birleşik Krallık'ta hükümdarların doğum günü 18. yüzyıldan bu yanan törenlerle kutlanıyor. Törensel doğum gününü gerçek doğum gününden ayırma geleneği ise kasım ayında doğan ve 1901-1910 yıllarında tahtta kalan Kral 7. Edward tarafından başlatıldı. Edward, törenlerin soğuk ve yağmurlu kasım yerine hava koşullarının daha iyi olduğu mayıs veya haziran ayında kutlanmasına karar verdi.

 

Asıl Doğum Gününü Ailesiyle Geçiriyor

 

Gerçek doğum gününü ailesiyle geçirmeyi tercih eden II. Elizabeth, törensel doğum günlerini haziran ayı içinde kutluyor.

 

Tayfun Salcı (AA)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
ABS London

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!