Icon
MenuMenü
Cart
10 saniye

Doğtaş Valentines Day Offer

Facebook
DETAYLI BİLGİ AL
Londra
Atlas

Perakende Satışlarda 7 Yılın En Sert Düşüşü Yaşandı

Birleşik Krallık'ta perakende satışlar, 2017'nin ilk çeyreğinde % 1,4 daralarak son 7 yılın en sert düşüşünü kaydetti.

Ulusal İstatistik Ofisi’nden (ONS) yapılan açıklamada, ülkede perakende satışların yılın ilk 3 ayında bir önceki çeyreğe kıyasla % 1,4, martta da bir önceki aya göre % 1,8 azaldığı bildirildi.

 

Yılın ilk çeyreğinde tekstil, giyim ve ayakkabı hariç bütün perakende kalemlerinin satışlarında düşüş görüldüğü belirtilen açıklamada, ortalama mağaza fiyatlarının mart itibarıyla yıllık bazda % 3,3 arttığı, bunun Mart 2012'den bu yana en yüksek artış olduğu vurgulandı.

 

Fotoğraf: Yılın ilk çeyreğinde tekstil, giyim ve ayakkabı hariç bütün perakende kalemlerinin satışlarında düşüş görüldü. (Getty)

 

Son verilere göre, bu yılın ilk çeyreği itibarıyla ülkede perakende satışlar yaklaşık son 7 yılın en sert düşüşünü kaydetti. 

 

Fiyat Artışlarının Yansıması

 

ONS Kıdemli İstatistik Uzmanı Kate Davies, ülkede perakende satışlarda son 7 yılın en sert düşüşü kaydedilmesine ilişkin değerlendirmesinde, "Öyle görünüyor ki bu tüm sektörlerdeki fiyat artışlarının sonucu." ifadesini kullandı.

 

Lloyds Ticari Bankacılık Yöneticisi Keith Richardson da söz konusu verilerin Britanyalı tüketiciler üzerinde bulutların toplanmaya başladığını gösterdiğini belirterek, "Artan gıda ve yakıt fiyatları, azalan reel gelir artışı sonunda tüketicilerin kemerlerini sıkmasına neden oluyor. Sterlindeki değer kaybı perakende maliyetlerini baskılamaya devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu. 

 

Gökhan Kurtaran (AA)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Dogtas Valentines Day

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!