Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Ankara Anlaşması Aleyhinde Alınan Mahkeme Kararı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Home Office (İçişleri Bakanlığı) tarafından alınan yakın tarihli bir mahkeme kararının geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşılmasının ardından, Ankara Anlaşması vizesi ile Birleşik Krallık'ta iş kurma ve yaşama hakkını elde edenlerin bu haklarının ellerinden alınacağı gibi söylentiler internet forumlarında yayılmaya başladı. Bahsi geçen yazı hakkında aldığımız sorular ve yorumlar üzerine Londrali.com olarak sizleri biraz aydınlatmak istedik.

Söz konusu yazı, geçtiğimiz günlerde bir avukatlık şirketi tarafından internet ortamında yayınlandı. Hali hazırda Brexit süreci konusunda olan belirsizliği de ekleyince bahsi geçen yazı, Ankara Anlaşması ile ilgili yeni spekülasyon ve dedikoduların yayılmasına ve bütün Ankara Anlaşması ile çalışma iznine sahip kişilerin paniklemesine sebep oldu.

 

Detaylara geçmeden önce konunun geçmişini şöyle özetleyebiliriz:

 

Home Office, süresiz oturum başvurularında, Ankara Anlaşmalı başvuru sahiplerinin eşlerinin süresiz oturum hakkından faydalanabilmeleri için Birleşik Krallık'ta 2 yıl ikamet etme gerekliliğini getirmişti.

 

Eşinin Oturum Başvurusu Reddedilince, Avukatı Davayı Yüksek Mahkemeye Taşıdı

 

Bahsi geçen olayda; bu kural çerçevesinde Ankara Anlaşması vizesine sahip bir kişi, kendisi süresiz oturum hakkına sahip olduğu halde, eşinin süresiz oturum başvurusu reddedilmişti. Başvurusu reddedilen eş için Londra’daki bir avukatlık bürosu, bu uygulamanın Ankara Anlaşması kurallarına aykırı olduğu gerekçesi ile davayı yüksek mahkemeye taşımıştı. Dava yakın zamanda karara bağlandı. 

 

Yasal itiraz süresi içinde itiraz edilmediği için, dava yakın zamanda karara bağlandı.

 

Fotoğraf: Geçtiğimiz günlerde alınan mahkeme kararı Ankara Anlaşması ile çalışma iznine sahip kişilerin paniklemesine sebep oldu. (KLF)

 

Dava sonucunda alınan karar çerçevesinde; Home Office avukatının talebi ile davayı gören yargıç, 1963’te imzalanan Ankara Anlaşması kanunlarının süresiz oturum hakkını vermediği yönünde fikrini beyan etti.

 

Yukarıda belirtilen bölüm kararın özeti olduğu gibi, mahkeme tarafından karar birkaç farklı konuda da detaylar içermekte. İlerleyen günlerde Londra Başkonsolosluğu ve hukukçular tarafından konu detaylı bir şekilde incelenecektir.

 

Konunun detaylarını öğrenmek ve yorumlarını almak için, Ankara Anlaşması konusunda Londra’da hizmet vermekte olan Öncü Göçebe ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede de benzer bir yaklaşım ile karşılaştık.

 

Kararı yorumlayan Öncü Göçebe şunları söyledi:

 

“İncelediğim kadarı ile Ankara Anlaşması ilk başvurularını veya 3 yıllık vize başvurularını etkileyecek herhangi bir durum olmadığı görülmektedir. Ancak alınan kararın süresiz oturum başvurusu yapan veya yapacak olan Ankara Anlaşmalı arkadaşları etkileme ihtimali bulunmaktadır.”

 

Yayınlanan yazının kişisel bir görüş belirttiğini vurgulayan Göçebe şöyle devam etti;

 

“Home Office, bu kararın takribinde süresiz oturum başvurusu yapmış ama henüz cevap alamamış olan Ankara Anlaşmalı adaylara mektup yollayarak başvurularının muhtemelen 6 aydan daha fazla süreceği bilgisini paylaşmış, fakat bekleme süresinin uzamasının nedenleri veya uygulamada yakın zamanda yapılacak değişiklikler konusunda herhangi bir bilgi vermemiştir. Peki, bu karar Ankara Anlaşmalıları nasıl etkileyecek, derseniz; bu sorunun cevabını henüz hiçbirimiz bilmiyoruz.”

 

Önümüzdeki birkaç hafta veya birkaç ay içinde Home Office başvuru ile ilgili kuralları güncelleyecek, belki yeni uygulamalar veya gereklilikler getirecek, belki süresiz oturum alabilmek için gerekli süreyi uzatacak, belki de hiçbir değişiklik olmayacağını açıklayarak eski gereklilik ve kuralların aynen geçerliliğinin devamına karar verecektir.

 

Herhangi bir resmi açıklama olmadan “o veya bu olacak” içeriği ile paylaşılan açıklama veya beyanlar tamamen şahısların kendi kişisel tahminleri olmaya devam edecek ve spekülasyondan başka hiçbir işe yaramayacaktır.

 

Bahsi geçen yazıyı yayınlayan site ve yazının sahibi avukatlık şirketi, aynı şekilde ‘Brexit’ sürecinin hemen ardından farklı bir senaryo çizmiş, ilgilenen herkesi çok geç olmadan, hatta ‘hemen’ başvuru yapmaya davet etmiştir.

 

Brexit kararının ardından neredeyse 1 yıl geçmesine rağmen hâlâ Ankara Anlaşması başvuruları çok yüksek oranda olumlu cevaplar alınarak devam etmektedir ve zamanında öngörülen senaryolar gerçekleşmemiştir.

 

300’ü Aşkın Mahkeme Kararı Bulunuyor

 

Şimdiye kadar Ankara Anlaşması’nın kural ve uygulanmasını etkileyecek 300’ün üzerinde mahkeme kararı bulunmaktadır. Bu kararlardan bazıları Home Office tarafından kanun hükmünde uygulanmaya başlanmış, bazıları ise hiç uygulanmamıştır. Bahsi geçen son mahkeme kararının; başta Home Office olmak üzere, Birleşik Krallık'taki yetkili merciler tarafından nasıl uygulanacağını henüz kimse bilmemektedir.

 

Paniğe Gerek Yok!

 

Bu tarz olaylarda paniğe kapılmadan önce Home Office tarafından resmi bir açıklama yapılana kadar beklemek doğru olacaktır. Önümüzdeki aylarda Home Office tarafından yapılacak açıklama ya da başvuru rehberindeki yapılması muhtemel güncellemelerde bu durum netlik kazanacak ve akabinde Home Office, avukatlar ve göçmenlik danışmanları bu konu ile ilgili toplumumuzu ve ilgili bütün kesimleri bilgilendirecektir.

 

İçerik: Londrali.com
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
ABS London

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!