10 saniye

Ziynet Sali Londra Konseri

Facebook
DETAYLI BİLGİ AL
Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Maliyeti Dudak Uçuklatan, Dünyanın En İşe Yaramaz Havaalanı İngiltere'ye Ait

Büyük Okyanus'taki İngiltere'ye ait St. Helena Adası'na 285 Milyon Sterlin harcanarak yapılan havaalanı, 'dünyanın en işe yaramaz havaalanı' olarak nitelendiriliyor.

St. Helena en yakın anakaraya yaklaşık 2000, en yakın adaya ise yaklaşık 1300 kilometre uzaklıkta. Adaya genellikle, İngiltere Kraliyet Posta İdaresi'nin çalışan son gemilerinden biri olan RMS Saint Helena'yla beş gün süren bir yolculuğun ardından ulaşılıyor.

 

Fotoğraf: St. Helena Adası'na yapılan havaalanı için tam 285 Milyon Sterlin harcandı. (Alamy)

 

Adadaki havaalanı resmi olarak geçen yılın Haziran ayında açılmıştı, ancak tehlikeli derecede şiddetle esen rüzgârlarda büyük jetler havaalanına inemiyor.

 

Bir Yıl Sonra İlk Uçak İniş Yaptı

 

Uzun bir çalışma ve büyük bir bütçe ile inşa edilen havalimanına ilk uçak 3 Mayış 2017 tarihinde iniş yaptı. British Airways adına Comair tarafından işletilen Boeing 737-800 tipi uçak da ancak üç denemenin ardından adaya inebildi. Uçakta 60 yolcu bulunuyordu.

 

Fotoğraf: St. Helena Havaalanı, 'dünyanın en işe yaramaz havaalanı' olarak nitelendiriliyor. (Twitter)

 

Hükümet adaya bir havalaanı yapılmasına 2005'te karar vermiş, ancak uygun bir inşaat firması bulunamaması ve küresel mali kriz nedeniyle inşaat 2011'de başlayabilmişti.

 

Kişi Başı Maliyeti 63 Bin Sterlin

 

Havaalanıyla ilgili geçen yıl hazırlanan bir resmi raporda, zorlu hava koşullarının hesaba katılmaması 'afallatıcı' ifadesiyle eleştirilmişti. 4534 kişinin yaşadığı adadaki havaalanının maliyeti kişi başına 63 Bin Sterlin.

 

Fotoğraf: St. Helena Havaalanı, mali kriz nedeniyle inşaat 2011'de başlayabilmişti. (R. Bruneton)

 

St. Helena Adası'nın tarihte ise önemli bir yeri var. Ünlü Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart 1815'te teslim olduğu İngiltere tarafından St. Helena'ya gönderilmiş ve 1821'de adada ölmüştü.

 

İçerik: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Ziynet Sali Live In London

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!