10 saniye

Ziynet Sali Londra Konseri

Facebook
DETAYLI BİLGİ AL
Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Güzellik Uykusunun Bilimsel Açıklaması Var mı?

Araştırmacılara göre, daha az uyuyanlar daha az çekici görünüyor.

Uyku düzeni ile bireylere etkisini araştıran bilim insanları 'güzellik uykusu' kavramının bilimsel açıklaması olabileceğini söyledi. Araştırmacılara göre, daha az uyuyanlar, daha az çekici görünüyor.


Royal Society dergisinde yayımlanan araştırmada, "Birkaç gece üst üste az uyuyan kişi daha yorgun ve daha kötü görünüyor, bu da çekiciliğini ve sağlığını etkiliyor" denildi. Az uyku nedeniyle gözaltı çevresinde morluk oluşan ve göz kapakları şişen kişilerin de sosyalleşmeye yanaşmadıkları belirtildi.

Araştırma için yapılan deneye 25 üniversite öğrencisi katıldı. Gönüllülere, gece uyku düzenlerini ölçmeleri için bir kit verildi. Gönüllülerden iki gün üst üste uykularını almaları söylendi. Bir hafta sonra da uyku saatlerini azaltıp iki gece üst üste yalnızca 4 saat uyumaları istendi.

 

Fotoğraf: Az uyku nedeniyle gözaltı çevresinde morluk oluşan ve göz kapakları şişen kişiler sosyalleşmeye yanaşmıyor. (GIE)


Araştırmacılar, gönüllülerin uykularını aldıktan sonra ve uykusuz kaldıktan sonra makyajsız fotoğraflarını çekti. İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşayan 122 yabancıya fotoğraflar gösterildi ve gönüllüleri çekicilik, sağlık, uyku mahmurluğu, güvenilirlik açısından değerlendirmeleri istendi. Katılımcılara "Bu fotoğraftaki kişiyle sosyalleşmek ister misin?" diye soruldu.

Fotoğraftakileri hiç tanımayan bu katılımcılar, yorgun, uyku mahmuru olan gönüllülere düşük puanlar verdi. Katılımcılar ayrıca, sağlıksız göründüklerini söyledikleri yorgun, uykusuz öğrencilerle sosyalleşmeye yanaşmayacaklarını kaydetti.

 

Fotoğraf: Araştırma için yapılan deneye 25 üniversite öğrencisi katıldı. (GIE)


Araştırmayı yürüten Dr. Tina Sundelin, "Bu bulgularla insanları endişelendirmek veya uykularını kaçırmak istemem. Birçok kişi ara ara yaşanan uykusuzlukla baş edebilir" dedi.

Liverpool Üniversitesi psikoloji uzmanı ve İngiltere Psikoloji Topluluğu üyesi Dr Gayle Brewer, "Çekicilik değerlendirmesi çoğu zaman bilinçsizdir, ama hepimiz yaparız, bir kişinin yorgun veya sağlıksız olduğu kanısına varmak için küçük ayrıntılara takılabiliriz" diyerek şöyle ekledi: "Partnerlerimizin çekici ve enerjik olmalarını isteriz. Bu araştırma bize uykunun ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor."

 

İçerik: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
ABS London

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!