Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

9 Avrupa Ülkesi Türkiye'yi AB'de İstemiyor

Avrupa Parlementosu'nun (AP) en büyük grubu olan muhafazakarlar, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine yönelik kamuoyu anketi yaptırdı.

AP'deki en büyük grup olan muhafazakar Avrupa Halk Partisi'nin (EVP) yaptırdığı kamuoyu anketine katılanların büyük bölümü, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktı.

 

Dokuz AB ülkesinde yapılan ankete katılanlar, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin sonlandırılması gerektiği görüşünde. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların % 77'si Türkiye'nin AB'ye tam üye olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasını önemli buluyor.

 

Başta Almanya ve Hollanda Var

 

Türkiye'nin AB üyesi olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasından yana olan ülkelerin başında ise son dönem Türkiye'yle siyasi kriz yaşayan Almanya ve Hollanda geldi. Almanya'da anket katılımcılarının % 86'sı, Hollanda'da ise % 84'ü Türkiye'nin AB üyesi olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasına yönelik 'önemli' ve 'çok önemli' yanıtını verdi. Oranın en düşük olduğu ülke ise, % 60'la İspanya oldu.

 

Fotoğraf: Katılımcıların % 77'si Türkiye'nin AB'ye tam üye olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasını önemli buluyor. (GIE)

 

Anketin sonuçlarını değerlendiren EVP Grup Başkanı Manfred Weber, "Avrupalılar, siyasetten Türkiye ile yürütülen müzakerelerde son noktanın koyulmasını bekliyor. Özellikle de olanlardan sonra bu şekilde devam edemez" şeklinde konuştu.

 

Avrupa Halk Partisi'nin kamuoyu anketi, Almanya, Fransa, İrlanda, İtalya, Hollanda, Polonya, Romanya, İsveç ve İspanya olmak üzere dokuz ülkede yapıldı. Her ülkede ankete bin kişi katıldı. Anket katılımcılarına, Türkiye'nin AB'ye tam üye olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasının ne kadar önemli buldukları soruldu.

 

İçerik: Sputnik
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
ABS London

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!