Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Yeni Bir Zika Salgınının Başlamasından Endişe Ediliyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Brezilya'da bebeklerde mikrosefaliye yol açan yeni bir zika salgınının daha başlayabileceği uyarısında bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Brezilya makamlarının gerekli önlemleri almamasının zika salgınının yeniden patlak vermesine yol açabileceğini duyurdu. HRW, Sao Paulo'da yayınladığı bildiride içme suyu ve kanalizasyon tesislerindeki eksiklerin Zika virüsünü yayan sivrisinekler için ideal ortam oluşturduğuna dikkat çekti.

 

Örgüt, 200 milyon nüfuslu Brezilya'da halkın üçte birinin içme suyu ihtiyacının tam karşılanamadığına ve konutların yarısının kanalizasyon sistemine bağlı olmadığını belirtti. HRW, atık suların yarısının arıtılmadan denize döküldüğünü, 35 milyon Brezilyalının çöplerinin düzenli olarak toplanmadığını ve öncelikle fakir halk kesimlerinin sivrisinek sokmasıyla bulaşan hastalıklar karşısında korunamadığını vurguladı.

 

Fotoğraf: Salgın nedeniyle 2.600 küçük çocuk şu anda yoğun tıbbi bakıma muhtaç bulunuyor. (GIE)

 

Brezilya Hükümeti bir buçuk yıl önce, bebeklerde beyin deformasyonuna yol açan mikrosefali salgını nedeniyle 'olağanüstü sağlık durumu' ilan etmiş, virüs taşıyan sineklerle mücadele için ordu birlikleri seferber edilmişti. Vakaların azalması nedeniyle bu yılın Mayıs ayında olağanüstü duruma son verilmişti.

 

2.600 Çocuk Yoğun Tıbbi Bakıma Muhtaç

 

İnsan Hakları İzleme Örgütü ayrıca salgın nedeniyle 2.600 küçük çocuğun yoğun tıbbi bakıma muhtaç olduğunu belirtti. Bildiride, kötü ekonomik durum nedeniyle çocukların bakımı ve ailelerin desteklenmesi için yeterli kaynak bulunamadığı iade edildi.

 

Fotoğraf: İçme suyu ve kanalizasyon tesislerindeki eksikler, Zika virüsünü yayan sivrisinekler için ideal ortam oluşturuyor. (GIE)

 

HRW, engelli çocuk doğurma endişesi nedeniyle annelerin kürtaj yaptırabileceklerine dikkat çekti. Sağlık sisteminin hastalığın yol açabileceği tehlikeler hakkında tedirgin kadınların aydınlatılmasına imkan tanımadığına dikkat çekilen bildiride ayrıca tıbbi şartlara uygun olmayan müdahaleler yüzünden 2005 yılından bu yana 900 kadının kürtajdan öldüğü bilgisi verildi.

 

İçerik: Sputnik
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
ABS London

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!