Icon
MenuMenü
Cart
10 saniye

REKLAM

Londra
İlhan Şeşen Londra Konseri

Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Türkiye'deki Mal Varlıkları İncelenecek

Yurt dışında yaşadıkları ülkede sosyal yardım alan gurbetçiler 1 Ocak 2018’den itibaren mercek altına alınacak. Uluslararası anlaşma kapsamında yardım alan vatandaşların Türkiye’deki mal varlıkları incelenecek.

Türkiye’de parası, gayrimenkulü ya da otomobili olan gurbetçiler artık sosyal yardımlaşma kapsamında yardım alamayacak. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na üye olan 57 ülke arasında imzalanan 'Otomatik Bilgi Transferi' anlaşması kapsamında sıkı denetim gerçekleştirileceği öğrenildi.

 

Anlaşma kapsamında ülkeler arasında vatandaşların banka bilgileri dâhil olmak üzere mal varlıklarının ne durumda olduğu belirlenebilecek. Bu kapsamda yıllarca çalışarak para biriktiren ve Türkiye’de yatırım yapan gurbetçiler daha önce almış olduğu sosyal yardımlaşma paralarından dolayı da işleme maruz kalabilecekler.

 

Fotoğraf: Ülkeler arasında vatandaşların banka bilgileri dâhil olmak üzere mal varlıklarının ne durumda olduğu belirlenebilecek. (GIE)

 

2016 yılında AGİT’e üye ülkeler tarafından alınan karar kapsamında anlaşmanın 1 Ocak 2018’den itibaren yürürlüğe gireceği ifade edildi. Konu hakkında bilgi veren Maliye Bakanlığı yetkilisi "1 Ocak 2018’den itibaren AGİT ülkeleri arasında yürürlüğe girecek olan 'Otomatik Bilgi Transferi' anlaşması öncelikle vergi kaçakçılığının önemli oranda önüne geçmek amacıyla imzalanıyor. Ancak Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın sosyal yardımlaşma parası aldıkları gerekçesi ile 10 yıl geçmişe dönük olarak yapılabileceği ifade ediliyor. Türkiye’ye ziyarete geldiklerinde içinde barınabilecekleri evlerinin dahi bilgi paylaşım kapsamında değerlendirileceği iddialarına karşılık, yurtdışında gurbetçi olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bakanlığımız ne gerekiyorsa onu yerine getirecektir" şeklinde konuştu.

 

Vatandaşların Banka Bilgileri İncelenebilecek

 

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üye ülkeleri arasında 2016’da üzerinde uzlaşılan 'Otomatik Bilgi Transferi' anlaşmasına göre üye bir ülkenin, kendisinden istenmesi durumunda vatandaşlarının banka bilgilerini diğer üye ülkelere vermesi gerekecek. Bu imkân doğrultusunda, yaşadığı yabancı ülkede sosyal yardım almakta olup da Türkiye’de parası ve faiz geliri olanların haksız yere yardım aldıkları sonucuna varılacak ve haklarında kanuni işlemler yapılabilecek.

 

Fotoğraf: 'Otomatik Bilgi Transferi', 1 Ocak 2018’den itibaren AGİT ülkeleri arasında yürürlüğe girecek. (GIE)

 

Her ne kadar, parasal imkânları çok iyi olmasına rağmen bulunduğu yabancı ülkeden sosyal yardım almak amacıyla kötü niyetli davrananları hedef alsa da bu anlaşmanın uygulamaya koyulmasıyla gerçek mağduriyetlerin meydana gelme ihtimali de oldukça fazla olacağı tahmin ediliyor.

 

Gurbetçi Vatandaşların Yapması Gerekenler

 

Ceza Hukukçusu Mahmut Yılmaz, Türkiye vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulundu: "Mesela, Almanya’dan sosyal yardım alan vatandaşlarımızın, Türkiye’deki faiz gelirlerini beyan etmeleri durumunda haklarında cezai herhangi bir soruşturma açılmayacaktır. Böylece cezai sorumluluktan kaçınabilirler. Bu konuda hususiyetle avukat, vergi uzmanı gibi yetkin kişilerden profesyonel destek alınmalı.

 

Özellikle vatandaşlarımızın uygulama karşısında bilgilendirilmeleri noktasında başkonsolosluklarımıza büyük görevler düşüyor. Buna karşılık da vatandaşlarımızın da konsolosluklarla daimî surette irtibat halinde olmalarında fayda var."

 

İçerik: Kuzey
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!