Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Ehliyetin Arka Yüzünde Yer Alan Kodlar Ne Anlama Geliyor?

Sürücü ehliyetinize baktığınızda adınız, adresiniz, doğum tarihiniz ve imzanızı görüyorsunuz. Peki ya arka taraftaki sayılar, harfler ve semboller ne anlama geliyor?

Ehliyetinizin arka tarafında bulunan kodların ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, dikkatli olmalısınız; çünkü her an ceza alabilirsiniz.

 

Sürücü belgenizin 12. bölümü, hangi araçları nasıl kullanabileğiniz ile ilgili kural ve düzenlemeleri içeren bilgi kodlarını içerir.

 

En Yaygın Kod '01'

 

Bu kodların en yaygını görme yeteneği ile ilgili olan '01'dir. Sürücü belgenizde '01' koduna sahip olmanız, sürüş sırasında gözlük veya kontakt lens kullanmaya ihtiyaç duyduğunuzu bildirdiğiniz anlamına gelir. Bu durumda her yolculuğunuzda onları takıyor olmalısınız.

 

Fotoğraf: Sürücü belgesinin 12. bölümü, hangi araçları nasıl kullanabileğiniz ile ilgili kural ve düzenlemeleri içeriyor. (PA)

 

Polis tarafından durdurulduğunuzda, gözlük veya kontakt lens takmadığınız fark edildiği takdirde, 100 Sterlin para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak avukatlara göre, nadiren durdurulup bu sebeple ceza kesiliyor. Bu nedenle mahkemeye çağrılarak haftalık maaşınızın yarısına varan para cezası ile 3-6 ceza puanı verilmesi olası. En yüksek para cezası ise, 1000 Sterlin ile sınırlandırılmış durumda.

 

Bilgilerinizi Güncellemeyi İhmal Etmeyin

 

Ceza almamak için, görme durumunuz ile ilgili bir değişiklik yaşadığınızda veya lazer ameliyatı geçirdiğinizde, DVLA'deki (Driver and Vehicle Licensing Agency) bilgilerinizi güncellemeniz önemlidir.

 

Ehliyet üzerinde yazılı olan kodların bazılarının anlamları şöyle:

 

02 - İşitme ve iletişim yardımı

20 - Modifiye edilmiş fren sistemi

40 - Modifiye edilmiş direksiyon

78 - Otomatik vitesli araçlarla sınırlandırılmış

79 - Üç tekerlekli bisikletlerle sınırlandırılmış

105 - Araç uzunluğu 5,5 metreden fazla değil

111 - 16 yolcu koltuğu ile sınırlı

115 - Organ donörü

121 - Dışişleri Bakanlığı bildiriminde belirtilen koşullarla sınırlandırılmış

 

Fotoğraf: Polis tarafından durdurulduğunuzda, gözlük veya kontakt lens takmadığınız fark edildiği takdirde, 100 Sterlin para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. (GIE)

 

Ehliyetinizin 9, 10 ve 11 numaralı bölümleri ise, kullanmanıza izin verilen araç türleri ve ehliyetinizin ne kadar süreyle geçerli olduğu ile ilgili bilgileri içerir.

 

Ö. Aytekin (Londrali.com)
Kaynaklar: DVLA, LadBible
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!