Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Buzullar Eridikçe İnsanlığın Hiç Tanımadığı Virüs Türleri Ortaya Çıkıyor

Küresel ısınmanın etkisiyle Sibirya ve Alaska’da onbinlerce yıldır buz altında kalan topraklar açığa çıktı. Bu topraklarda 'kış uykusunda' bulunan ve insanlığın hiç tanımadığı virüsler sağlığı tehdit ediyor.

Bilim dünyası bugünlerde küresel iklim değişikliğinin daha önce hesaplanmayan, insanlığı kısa sürede yok edebilecek bir riskini tartışıyor. Sibirya ve Alaska'daki buzulların altında on binlerce yıldır donmuş vaziyette duran toprakların üzerindeki buzlar ilk kez erimeye başladı. Bu topraklarda onbinlerce yıldır uyuyan insanlık tarihinde karşılaşılmayan virüs ve bakteriler de uyanmaya başladı.

 

Yeni Virüslerin İnsanlığı Nasıl Etkileyeceği Bilinmiyor

 

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Alaska'da 32 bin yıl önce donan bir bakteriyi hayata döndürdü. Geçen ağustosta Sibirya'da 12 yaşında bir çocuk eşi görülmemiş bir şarbon hastalığı yüzünden hayatını kaybedince 'teorik tehdit' ete kemiğe büründü. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü'nden Prof. Berat Haznedaroğlu "Ortaya bir bakteri ya da virüs çıkabilir, ancak bunun insanları ya da hayvanları ne kadar etkileyeceğine cevap vermek çok zor" diyor.

 

Fotoğraf: Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Alaska'da 32 bin yıl önce donan bir bakteriyi hayata döndürdü. (GIE)

 

Almanya'daki Max Planck Deniz Mikrobiyolojisi Enstitüsü'nde çalışan araştırmacı Burak Avcı da virüslerin kış uykusundan uyanabileceği uyarısında bulundu: "Buzulların alt tabakalarında meydana gelen erime uzun süredir kış uykusunda bekleyen mikroorganizmaların yeniden aktif hale gelmesine neden olabileceği için halk sağlığını tehdit edecek sonuçlar doğurabilir."

 

Bazı Bakteriler Antibiyotiklere Dirençli

 

Avcı, başka bir riski daha vurguladı: "Dünya Sağlık Örgütü, şubat ayında yaptığı açıklamada, bazı bakterilerin antibiyotiklere dirençli hale geldiğini ve acilen yeni antibiyotiklere ihtiyaç olduğunu vurguladı. Halihazırda insan sağlığını tehdit eden bakterilere karşı koyabilecek antibiyotiğimiz yokken, küresel iklim değişikliğiyle tekrar canlanabilecek eski bakterilerle nasıl başa çıkacağımız tam bir muamma."

 

Fotoğraf: Bazı bakteriler antibiyotiklere dirençli hale geldiği için yeni antibiyotiklere ihtiyaç duyuluyor. (GIE)

 

Prof. Berat Haznedaroğlu'na göre asıl risk günümüz insanının bu hastalıklara hazır olup olmadığı: "Erken zamanlarda ortaya çıkan ve insanları enfekte eden bir virüs günümüze kadar bir evrim sürecinden geçiyor. Bu süre zarfında insan da bir evrim sürecinden geçiyor. Eski insan bu bakterilerle etkileşim sonucu bir bağışıklık kazanmış olabilir, fakat şu anda biz kendi evrim sürecimizden sonra bu hastalıklara maruz kalmadığımız için bu bağışıklığı kaybetmiş olabiliriz. Bu bakteri ve virüsler ortaya çıkarsa modern insana hakikaten zarar verme ihtimalleri var."

 

İçerik: Sputnik
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
ABS London

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!