Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

20 Yıl İçinde Uçak Yolculuklarında Neler Değişecek?

Pilotsuz uçaklardan, eve bagaj teslimine ve ayakta seyahate, uçak yolculuğunu değiştirecek birçok yenilik kapıda.

Daily Telegraph gazetesi, bu alanda 5, 10, 20 ve 50 yıl içinde yaşanabilecek gelişmeleri yazdı. İşte Daily Telegraph'ın haberine göre önümüzdeki yıllar içinde meydana gelecek gelişmeler:

 

5 Yıl İçinde

 

1. Yüz tanıma teknolojisi giderek yayılacak. Dubai Uluslararası Havaalanı'nda bu yıl içinde uygulamaya girecek sistem, yolcuların yüzünü tanıyıp dijital pasaport fotoğraflarıyla kıyaslayacak.

 

2. Avustralya da Mart 2019'da devreye girmesi beklenen temassız pasaport kontrolü sayesinde, dış hat yolcuları, iç hatlardaki gibi hiçbir kontrolden geçmeden terminalden çıkacak.

 

Fotoğraf: Yüz tanıma teknolojisi giderek yayılacak. (GIE)

 

3. Airbus'ın üzerinde çalıştığı modüler konseptle, uçaklarda farklı amaçlar için kullanılabilecek bölümler olacak. Havayolu şirketlerine yeni gelir kapıları yaratmayı hedefleyen bu konsept, uçaklarda spor salonları olmasını da içeriyor. Airbus'ın bir başka projesi de uluslararası kahve zincirlerinin uçaklarda kahve satması.

 

4. Uzmanlara göre yolcuların bilet için para ödemeleri tarihe karışabilir. Otel ve araç kiralama gibi ilave hizmetlerin hava yolu şirketlerine koltuk için talep edilen ücretlerden daha fazla gelir getirebileceği hesaplanıyor. Bu durumda havayolu şirketlerinin, bu hizmetleri satın alacak müşterilere bedava bilet verebileceği belirtiliyor. Deneyimlerini sosyal medyada paylaşan yolculara ödeme yapılması da gündemde.

 

Fotoğraf: Deneyimlerini sosyal medyada paylaşan yolculara ödeme yapılması da gündemde. (GIE)

 

5. Ekim'de AirPortr.com adlı şirket, yolcuların bagaj işlemlerini evlerinden yapabilmesini sağlayacak bir hizmet başlatacak. Bavullar evden alınıp uçağa verilecek. Üzerine kablosuz cihazlar iliştirilen bavulların nerede olduğu tespit edilebilecek.

 

6. 2018'den itibaren bazı uçaklarda, business class'ta 137 santimetre uzunluğunda, 45 santimetre genişliğinde panoramik pencereler olacak.

 

Fotoğraf: Yolcuların bagaj işlemlerini evlerinden yapabilmesini sağlayacak bir hizmet başlatılacak. (GIE)

 

7. Gelecekte havaalanları da çok değişecek. Singapur'daki Changhi Havaalanı'nın bir terminali 1 Milyar 700 Milyon Dolar harcanarak yenilendi. Ormanlık alan içindeki terminalde beş kat bahçe, şelaleler, yüzlerce restoran ve bir otel bulunuyor.

 

10 Yıl İçinde

 

1. Uçaklara daha fazla kişi almak için ayakta yolcu taşıma düşüncesi yeni değil. VivaColombia şirketi, yolcuları bar taburelerine benzer koltuklarda taşıma fikrini inceliyor. Bu fikri 2003'te Airbus ortaya atmıştı.

 

Fotoğraf: Uçaklara daha fazla kişi almak için ayakta yolcu taşıma düşüncesi gündemde. (GIE)

 

2. Yolcuların bir yerden bir yere ses hızında seyahat etmesini sağlayacak süpersonik uçuşlar yeniden gündemde. Boom adlı teknoloji şirketi yöneticileri, "Concorde'un tasarımcılarının uygun fiyata ses hızında yolcu taşıyacak teknolojisi yoktu, bizim var. Şirket, bu uçakların Londra-New York arasındaki yolcuğu 7 saatten 3,5 saate indireceğini söylüyor. NASA da, ses hızında giden ancak Concorde'dan %50 daha az sessiz olan bir uçağı 2020'de denemeyi planlıyor.

 

20 Yıl İçinde

 

1. Gelecekte hava trafiğinin yoğunlaşmasıyla rötarlar da artacak. İngiltere'de 2030'a kadar rötarların 44 kat artacağı hesaplanıyor.

 

Fotoğraf: 50 yıla kadar pilotsuz uçakların hizmet vermesi bekleniyor. (GIE)

 

2. Bilim insanları, iklim değişikliği nedeniyle uçuşlar sırasında türbülansların daha da artacağını söylüyor.

 

50 Yıl İçinde

 

Uzmanlar, 50 yıla kadar pilotsuz uçakların hizmet vermeye başlayabileceğine inanıyor. Ticari uçaklar, halihazırda otomatik olarak kalkabiliyor, gidiyor ve inebiliyor. Ancak bu uçakların henüz acil durumlarda iniş yapma yeteneği yok.

 

İçerik: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
ABS London

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!