Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

5000 Yıllık Stonehenge’in 'Dünya Mirası' Statüsü Tehlikeye Girdi

Dünya tarihinin en ünlü arkeolojik anıtlardan biri olan Stonehenge’in altına tünel yapılması projesi tartışmalara neden oldu.

Arkeofili'nin aktardığına göre, tarihçiler ve tünel karşıtı kampanya yürüten aktivistler, hükümetin bu tüneli inşa etmesi durumunda ünlü anıtın büyük bir felaket ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıyor.

 

Dünya Mirası Statüsünü Tehlikeye Sokabilir

 

Birleşik Krallık hükümetinin konu hakkında alacağı karar henüz netleşmemiş olsa da, 5000 yıllık anıtın altına tünel yapması, 'Dünya Mirası' statüsünü tehlikeye sokabilir.

 

Fotoğraf: Stonehenge’in 'Dünya Mirası' statüsü tehlikeye girebilir. (SWNS)

 

Karşıtlar bu tünelin ayrıca turizm için de bir felaket olacağını söylüyor. Ancak yerli halk, günde binlerce insanın ziyaret ettiği Stonehenge civarındaki trafik sorununa bir çözüm bulunması için 20 yıldır bir başka kampanya yürütüyor. Tünel için kesin karar önümüzdeki günlerde açıklanacak.

 

Proje 1.6 Milyar Sterlin

 

Yetkiler, proje için 1.6 Milyar Sterlin civarında bir harcamanın söz konusu olduğunu açıklarken, bu miktarın artmasının da mümkün olduğunu belirtti.

 

Hükümet yetkilileri, 1.8 mil (2.9 km) uzunluğunda olacak tünelin Stonehenge'e çok yakın oluşu sebebi ile doğabilecek riskleri görüşmek üzere pazartesi bir toplantı düzenledi. Görüşme sonrası alınan karar ile projenin 50 metre daha uzağa alınacağı açıklandı.

 

Fotoğraf: Tünel projesi için karar ilerleyen günlerde açıklanacak. (SWNS)

 

Hükümet yetkilileri yapılacak tünelin Stonehenge’nin metrelerce altından geçeceği ve anıt ve anıt altındaki diğer arkeolojik dolgulara hiçbir şekilde zarar vermeyeceğini belirtiyor.

 

Kaynaklar: Guardian, Sputnik
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
ABS London

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!