Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Merkez Londra'nın Dışında Keşfedilmeyi Bekleyen 6 Kaçış Noktası

Londra'nın turistik yerleri daha çok merkezinde toplanmış olsa da, merkezin dışında kalan bölgelerinde de keşfedilmeyi bekleyen birbirinden büyüleyici pek çok seçenek var.

Londra pahalılığı, trafiği ve kalabalıklığı ile şikayetleri üzerinde toplasa da, keşfedilmeyi bekleyen pek çok güzelliği de içinde barındırıyor. Eğer Merkez Londra'nın dışına pek çıkamıyorsanız ve bu siz de bu şikayetler ile boğuşuyorsanız, bu yazı tam siz göre...

 

Zone 1'in dışına çıkamayanlar için işte keşfedilmeyi bekleyen 6 kaçış noktası:

 

1. Painshill Park, Kingston, Zone 6

 

Fotoğraf: Painshill Park (Flickr)

 

18. yüzyılda şehrin stresinden bir kaçış yeri olarak yaratılmış olan Painshill Park, adım attığınız andan itibaren size sihirli bir dünyadaymışsınız hissi veriyor.

 

2. London Wetland Centre, Barnes, Zone 3

 

Fotoğraf: London Wetland Centre (Flickr)

 

Hammersmith'e sadece 10 dakikalık bir uzaklıkta bulunan London Wetland Centre, adeta kentsel bir vahşi hayatı ayağınıza getiriyor. Dünyanın dört bir yanından gelen ördekler, su kuşları ve çeşit çeşit bitkileriyle ilginç bir yaban hayatı deneyimi için ideal.

 

3. Highgate Cemetery, Highgate, Zone 3

 

Fotoğraf: Highgate Cemetary (Flickr)

 

Highgate Mezarlığı'ndaki 53 bin civarındaki mezarda 170 bin kişinin bulunduğu söyleniyor ve bu bilgi burayı Viktorian mezarlıklarının en büyüklerinden biri yapıyor. Ürkütücü bir yer gibi görünebilir, ancak mimarisi ile bir o kadar şaşırtıcı derecede romantik bir gezi için atlanmaması gereken bir seçenek...

 

4. Horniman Museum and Gardens, Forest Hill, Zone 3

 

Fotoğraf: Horniman Museum and Gardens (Flickr)

 

1901 yılında dönemin çay tüccarlarından Frederick John Horniman, gittiği ülkelerdeki ilginç objeleri toplayarak bu müzenin kurulmasına vesile olmuş. Akıl almaz büyüklükte bir koleksiyona sahip olan bu müze, bir de akvaryuma sahip. Müze ayrıca doğal bir parka da ev sahipliği yapıyor.

 

5. Petersham Nurseries, St Margarets, Zone 4

 

Fotoğraf: Petersham Nurseries (Flickr)

 

Ev yapımı havuçlu ve cevizli kekinizi yerken kahvenizi yudumlamak, pastoral renklerle bezenmiş muhteşem güzellikteki bahçelerde dolaşırken kendizi bir masalın içinde hissetmek isterseniz, sizi Petersham Nurseries'e doğru alalım.

 

6. Hill Gardens and Pergola, Hampstead, Zone 2

 

Fotoğraf: Hill Gardens and Pergola (Flickr)

 

Hampstead Heath'in armağanlarından biri olan Pergola, 1900'lü yılların başında inşa edilmiş olmasına karşın, geçen bu süre içinde ışıltısından hiçbir şey kaybetmedi. Yolunuz buraya düştüğünde Hill Gardens'ı da keşfetmenizi öneririz.

 

Ö. Aytekin (Londrali.com)
Kaynak: Secret London
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
ABS London

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!