Icon
MenuMenü
Cart
10 saniye

REKLAM

Londra
İlhan Şeşen Londra Konseri

Kazaları Minimuma İndirecek Akıllı Yaya Geçitleri Geliyor

Akıllı yaya geçitleri sayesinde, yaya geçitleri üzerinde yaşanan kazaların minimuma indirilmesi amaçlanıyor.

Karayolu Güvenliği Analizi ve Ulaşım Araştırma Laboratuvarı'ndan elde edilen verilere göre, Birleşik Krallık'ta her yaya geçidinde her gün ortalama 20 tehlikeli olay meydana geliyor.

 

Kazaların Önüne Geçilebilecek

 

Teknoloji şirketi Umbrellium ve sigorta şirketi Direct Line işbirliğinde gerçekleştirilen proje ile, hayata geçirilecek akıllı yaya geçitleri sayesinde bu gibi kazaların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

 

Fotoğraf: Akıllı yaya geçitleri sayesinde kazaların önlenmesi amaçlanıyor. (PA)

 

Kameralar tarafından yayaların hareketlerine dayandırılan aydınlanan LED ışıklarına sahip yeni sisteme göre, yayalar beklenmedik bir anda yola fırladıklarında kırmızı ışık yanarak, yayayı ve sürücüyü uyaracak. 

 

Bisiklet Sürücüleri De Faydalanacak

 

Öte yandan sistem, bisiklet sürücülerini de destekleyerek, karşıdan karşıya geçmekte olan, ancak büyük araçlar nedeniyle görünemeyen yayalarla ilgili uyarıda bulunacak.

 

Fotoğraf: Bisiklet sürücüleri için de kolaylık olacak. (PA)

 

Yüksek teknolojili akıllı yaya geçidi, ilk olarak Güney Londra'daki Mitcham yakınında sergilendi. Proje ile ilgili olarak Umbrellium kurucu ortağı Usman Haque şöyle konuştu: "Her gün kullanmakta olduğumuz yaya geçitleri ortalama 50-60 yıllık. Yeni sistem ise, farklı bir şehir fikri için tasarlandı. Biz 21. yüzyılda insanların artık cep telefonlarının olduğu, onların yola bakmadan yaya geçidinden geçebilecekleri ve aniden yola çıkan yayaların olabileği bilgisini güncellemeye çalışıyoruz."

 

Yaya Geçitleri Daha Güvenli Bir Hale Getirilecek

 

İlk deneme sonra olumlu dönüşler alan Haque, bu sayede yaya geçitlenin daha güvenli hale getirileceğini sözlerine ekledi.

 

Video: Akıllı yaya geçidi, ilk olarak Güney Londra'daki Mitcham yakınında sergilendi. (Youtube)

 

Direct Line yenilik pazarlama müdürü Rachael Lynch ise, "Mobil teknoloji ağırlıklı dünyamızda, akıllı yaya geçidi sistemi tehlikeyi önleyici ve yayaları yoldan geçmeden önce bakmaya davet edici br öneme sahip." dedi.

 

Maliyeti Henüz Bilinmiyor

 

Henüz böyle bir projenin kamuya açık yollarda uygulanmasının maliyetinin analizinin hesaplanmadığı, ancak denenebilir bir sistem olduğu belirtildi.

 

Ö. Aytekin (Londrali.com)

Kaynak: ITV, Standard
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
İlhan Şeşen Londra Konseri

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!