Icon
MenuMenü
Cart
10 saniye

REKLAM

Londra
İlhan Şeşen Live In London

Sterlindeki Değer Kaybı Birleşik Krallık'a Gelen Turist Sayısını Artırdı

Birleşik Krallık’ın turizm tanıtım ajansı VisitBritain 2017'nin sonunda ülkeyi ziyaret eden turist sayısının 40 milyona ulaşmasının beklendiğini açıkladı.

VisitBritain’dan yapılan açıklamada bu yılın sonunda Birleşik Krallık’a gelen toplam turist sayısının bir önceki yıla kıyasla % 6 artarak toplam 39,7 milyona ulaşmasının öngörüldüğü belirtildi. Ülkeye gelen turistlerin toplam harcamasının ise, bu yılın sonunda bir önceki yıla kıyasla % 14 artarak 25,7 Milyar Sterline ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

 

% 8 Oranında Artış

 

2017'nin ilk altı ayına ilişkin verilere göre Birleşik Krallık’ı ziyaret eden toplam turist sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 8 artarak 23,1 milyon seviyesine ulaştı. Bu yılın temmuz ayında ülkeyi ziyaret eden turist sayısı ilk kez 4 milyona ulaştı.

 

Fotoğraf: Temmuz ayında ülkeyi ziyaret eden turist sayısı ilk kez 4 milyona ulaştı. (GIE)

 

VisitBritain Başkanı Steve Ridgway, turizmin ülke ekonomisi için her yıl yaklaşık 127 Milyar Sterlin seviyesinde katma değer oluşturduğunu belirterek, "Birleşik Krallık’ta turizm sektörü otomotiv sektöründen yaklaşık 2,5 kat daha büyük ve yaklaşık 3 milyon insana istihdam sağlıyor. Turizm sektörü hiçbir ticaret anlaşmasına gerek olmadan en önemli girdiyi sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

 

Sterlindeki Değer Kaybı Etkili

 

Sterlin, geçen yılın haziran ayında yapılan Avrupa Birliği (AB) referandumundan ayrılık kararının çıkmasından (Brexit) bu yana diğer para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Bu durum özellikle ABD ve AB ülkelerinden Birleşik Krallık’a tatil amaçlı gelen turistlerin alım gücünü artırıyor.

 

Gökhan Kurtaran (AA)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
İlhan Şeşen Londra Konseri

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!