Icon
MenuMenü
Cart
10 saniye

REKLAM

Londra
Londrali Limited

Tartışmalı 'Bunama Vergisi' Yeniden Gündemde

Birleşik Krallık’ta Sosyal Bakımdan Sorumlu Bakan Jackie Doyle Price, ülkede evde bakıma muhtaç yaşlı ve hastaların kendi masraflarını karşılaması ve gerekirse vefatları sonrasında evlerinin satılmasını öngören tartışmalı vergi düzenlemesini savundu.

Geçen yıl mayıs ayında erken genel seçim öncesi Başbakanı Theresa May tarafından gündeme getirilen, muhalefet ve kamuoyundan gelen tepkiler üzerine geri çekilmek zorunda kalan vergi düzenlemesini savunan Price, "Gerçek şu ki vergi mükellefleri, çok büyük bakım ihtiyaçları olan insanları evlerini muhafaza ederek çocuklarına miras bırakabilmeleri için desteklemek zorunda değil." ifadesini kullandı.

 

Merkezi Londra’da bulunan Sosyal Piyasa Vakfı (SMF) toplantısında konuşan Price, "İnsanların çocuklarına varlıklarını bırakmaları gerektiğini düşündüğü bir döneme geldik. Bu böyle görülmemeli. Tasarıya ilişkin ne zaman yeniden değerlendirme yapabileceğimize bakıyoruz." dedi.

 

Fotoğraf: Sosyal Bakımdan Sorumlu Bakan Jackie Doyle Price (GIE)

 

Başbakanı May, geçen yıl haziran ayında yapılan genel seçim öncesinde sosyal bakım reformu paketini duyurmuş, fakat kamuoyundan gelen yoğun tepki nedeniyle paketi geri çekmek zorunda kalmıştı. Bu plana göre evde sosyal bakıma muhtaç yaşlı ve hastalar bakım masraflarını yaşam süreleri boyunca kendi varlıklarından ödemek durumundaydı.

 

Evde bakıma muhtaç yaşlı ve hastaların bakım masraflarına teminat olarak onların sahip olduğu taşınmaz mallar, ailelerine miras bırakacakları evleri de kapsamaktaydı.

 

Vefatından Sonra Ev Satışa Çıkarılacak

 

Plana göre bakıma muhtaç kişi, sahibi olduğu evde hayatının sonuna kadar kalabilecek, fakat vefatı sonrası evin satışından bakım masrafları düşüldükten sonra aileye minimum 1000 Sterlin miras bırakılabilecekti.

 

Fotoğraf: Medyada sosyal bakım reformu 'bunama vergisi' olarak adlandırıldı. (Rex)

 

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin geçen yıl mayıs ayında gündeme getirdiği ek vergi önerisi kamuoyu ve muhalafet partileri tarafından sert tepkiyle karşılandı. Birleşik Krallık medyasında sosyal bakım reformu 'bunama vergisi' olarak adlandırıldı.

 

Bakım Hizmetlerine Ayrılan Bütçede Düşüş

 

Sivil toplum kurululuşu Age UK tarafından bu yılın şubat ayında yayımlanan 'Yaşlılar ve bakım hizmetleri 2017' raporuna göre, Birleşik Krallık’ta yaşlıların bakım hizmetlerine ayırılan bütçe son beş yılda 160 Milyon Sterlin azaltıldı.

 

Gökhan Kurtaran (AA)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
İlhan Şeşen Londra Konseri

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!