Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Londra'da Saatlik Asgari Ücretin Artacağı Açıklandı

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, asgari saatlik ücretlerin yükseltileceğini açıkladı.

İçlerinde Ikea, Lloyds TSB ve Borough Market gibi isimlerin bulunduğu Londra'daki binden fazla işletmenin, yeni asgari ücret tutarını gönüllü olarak vermek için asgari ücret artış oranına gönüllü olarak imza attığı belirtildi.

 

10.20 Sterline Yükseltildi

 

Buna göre saatlik asgari ücretin 10.20 Sterline yükseltileceği duyuruldu. Londra dışından imza veren işletmelerin ise, 8,45 Sterlinden 30 penilik bir artışla 8,75 ödeyecekleri açıklandı.

 

Fotoğraf: Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan (Elliott Franks)

 

Belediye Başkanı Sadiq Khan şunları söyledi: "Asgari saatlik ücretin 10 Sterlinin üzerine çıkmasını vadetmiştim. Şimdi bunu gerçekleştireceğimiz için çok memnunum. Londra'yı adil ve daha eşit bir şehir haline getirmekte kararlıyım. 1.500'den fazla işletmenin bu ücreti ödeyeceği haberi, bunun gerçekleşmesi için iyi bir adımdır. Ancak daha çok ilerlememiz için daha çok işletme ve kuruluşun bunu yapması gerekiyor." dedi.

 

Heathrow Da Dahil Oldu

 

Heathrow Havaalanı da, Asgari Ücret Vakfı’nın uygulamasını gönüllü olarak kabul eden İngiltere'deki ilk havaalanı oldu. 150’den fazla işletme arasında yüksek ücret ödemeyi kabul eden Heathrow, 3.200 çalışanına 2020 yılına kadar belirtilen ücreti ödeyeceğini söyledi.

 

Fotoğraf: Heathrow Havaalanı da, Asgari Ücret Vakfı’nın uygulamasını gönüllü olarak kabul eden İngiltere'deki ilk havaalanı oldu. (PA)

 

Vakıf tarafından yapılan açıklama, Londra için belirtilen %4,6 ve Londra dışındaki %3,6’lık artışlara enflasyonun yükselmesi, kira artışı ve ulaşım maliyetlerinin artmasının büyük ölçüde neden olduğunu belirtildi.

 

Binlerce Çalışanın Rahatlamasını Sağlayacak

 

Asgari Ücret Vakfı Direktörü Katherine Chapman, "Yeni oranlar; durgun ücretler ve yükselen enflasyon nedeniyle zorluk yaşayan binlerce çalışanın rahatlamasını sağlayacak. Bu; temizlik görevlileri ve güvenlik personeli de dahil olmak üzere tüm personele gerçek bir asgari ücret ödemeyi taahhüt eden Birleşik Krallık'taki 3.600’ün üzerindeki işverenin liderliği sayesinde olacak." dedi.

 

İçerik: Londrali.com

Kaynak: The Guardian, Standard
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!