Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Uber'in Yeni Projesi 'Uçan Taksiler' 2020'de Hazır

Akıllı telefonlar üzerinden araç kiralama hizmeti sunan Uber, uçan taksileri 2020’de test etmeyi planlıyor.

ABD ve Avrupa’daki havacılık otoriteleriyle görüşmelerini sürdüren Uber, Los Angeles kentindeki ilk deneme için rotaların belirlenmesi amacıyla NASA ile işbirliğine gideceğini duyurdu. Projenin sorumlularından Jeff Holden, şehirlerdeki trafik sorununun ancak hava taşımacılığıyla çözüleceği söyledi.

 

Trafiğe Çözüm Olacak

 

Holden "Gökyüzüne bakıyoruz, çünkü kent içi hareketliliğin tam merkezi orası. Şehir içi insan ve eşya taşımacılığının kodlarını kırmak istiyoruz. Her geçen gün daha fazla insan şehirlere yerleşiyor, buna bağlı olarak ulaşım sorunu daha kötü bir hal alacak. Bu sorunu çözmek için devrim niteliğinde yeniliklere ihtiyacımız var." dedi.

 

Fotoğraf: İlk deneme için rotaların belirlenmesi amacıyla NASA ile işbirliğine gidilecek. (Uber)

 

UberAIR projesi kapsamında ilk etapta mevcut pervaneli araçlar şehir içi taşımacılığa uygun hale getirilecek. Airbus’tan Mathias Thomsen yeni araçları 'geliştirilmiş helikopterler' olarak tanımlayarak şöyle konuştu:

 

"Bence uçan arabalar, Blade Runner analojisi kentsel hava taşımacılığı için tam manasıyla kullanışlı değil. Bence bu yeni bir taşıma sistemi, helikopter olarak bildiğimiz araçlarda yeni bir devrim. Daha iyi bir helikopter."

 

Fotoğraf: Uçan taksilerin saatte 300 km hızı geçmesi bekleniyor. (Uber)

 

Uber, elektrikli hava araçları için Embraer, Mooney, Bell Helicopter ve Pipistrel Aircraft gibi şirketlerle masaya oturdu. Uber’in 2023’te dört yolcuyla şehirler arası taşımacalıkta kullanmayı planladığı uçan taksilerin saatte 300 km hızı geçmesi bekleniyor.

 

İçerik: Euronews
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!