Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Eski 10 Sterlinlik Banknotlar Ne Zaman Tedavülden Kaldırılacak?

İngiltere Merkez Bankası eski 10 Sterlinlik banknotların tedavülden kaldırılacağı tarihi açıkladı.

2000 yılında piyasaya sürülen eski 10 Sterlinlik banknotlar, yerini eylül ayında tedavüle giren polimer banknotlara bırakmaya hazırlanıyor.

 

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, yeni plastik 10 Sterlinlik banknotların tedavüle girmesinin ardından, eski 10 Sterlinlik banknotların 1 Mart 2018 tarihine kadar kullanılabileceği belirtildi.

 

Fotoğraf: 5 Sterlinlik banknotlar gibi, yeni 10 Sterlinlik banknotlar da polimerden yapıldı. (PA)

 

1 Mart 2018 tarihinden sonra elinde 10 Sterlinlik eski banknotlar bulunanların, bankaya giderek yenileri ile değiştirebileceği ifade edildi.

 

Üzerinde Jane Austen'ın Portresi Var

 

Yeni banknotlarda, 1817 yılında hayatını kaybetmiş dünyaca ünlü yazar Jane Austen'ın portresi yer alıyor. Yazarın banknotun üzerinde bulunan portresinin yanında önemli eserlerinden biri olan Aşk ve Gurur'dan da bir alıntı bulunuyor. Eski banknotlarda Charles Darwin'in portresi bulunuyordu.

 

Fotoğraf: Eski 10 Sterlinlik banknotlar, yerini eylül ayında tedavüle giren polimer banknotlara bırakmaya hazırlanıyor. (PA)

 

5 Sterlinlik banknotlar gibi, yeni 10 Sterlinlik banknotlar da polimerden yapıldı. Banknotların bu sayede kağıt paradan daha dayanıklı olması amaçlanıyor.

 

İçerik: Londrali.com
Kaynak: BBC, Express, iNews
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!