Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

Yurtdışında Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? İngiltere

Askerlik çağı gelmiş birçok vatandaşımızın beklediği ''Bedelli Askerlik'' uygulaması 3 yıl aradan sonra geçici olarak tekrar uygulamaya girdi. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin, 13 Şubat 2015'e kadar askerlik şubelerine veya yurtdışı temsilciliklerine başvurmaları gerekiyor. Bu yazımızda, ''İngiltere'de bedelli askerlik hizmetine nasıl başvurabilirim?'' sorusuna cevap olarak adım adım yampanız gerekenleri anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle bedelli askerliği kısaca özetleyelim; Bedelli Askerlik, 1 Ocak 1988 günü ve öncesinde doğan vatandaşların 18,000 TL karşılığında sadece temel askerlik eğitimine tabi tutulmalarını öngören ve bu surette askerliklerini yapmış sayılmalarını hükme bağlayan uygulamadır.

 

Yurtiçi başvurularının nasıl yapılacağı, birçok yerde detaylı bir şekilde anlatılmış olmasına rağmen, yurtdışında yapılacak başvurular için ne yazık ki detaylı bilgi bulunmuyor. Bu sebeple bugün, sizler için bizzat Londra Konsolosluğu’ndan başvurularınızı nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

 

Öncelikle konsolosluğun internet adresinden randevu almamız gerekiyor. Bu konuda, yanlızca bedelli askerlik uygulaması için açılmış bir adres mevcut. (turkishconsulate.org.uk/tr/ydk)

 

Yukarıda verdiğimiz link diğer konsolosluk işlemleri için kullanılmadığı için, sadece ''Bedelli Askerlik'' randevularınızı bu linkten almak dikkat edeceğiniz nokta olmalı.

 

Bu adresten randevunuzu aldıktan sonra, randevu saatinizden 15 dakika önce Konsolosluğa giderek, zile basıp randevunuzun olduğunu belirterek içeri girebilirsiniz.

 

Başvuru için Gerekli Evraklar

 

Belkide ''Bedelli Askerlik'' başvurularının en kolay kısmı evrak konusu diyebiliriz. Başvuru esnasında yanınızda bulundurmanız gereken tek belge Nüfus Cüzdanınızın aslı. Daha sonra gerekli olan evraklar ise, 2 adet bank statement veya size ait bir fatura olacak.

 

Randevunuzda, görevli memur sizden nüfus cüzdanınızı aldıktan sonra, başvurmak istediğinize dair gerekli belgeleri size imzalatacak. Ardından size bir belge verecek ve bu belge ile başvuru için gerekli ücreti yatırmanızı isteyecektir.

 

Bundan sonra yapılacak iş (eğer paranızı çekmediyseniz) bankanıza gidip paranızı çekmek olacaktır. Burada önemli olan husus paranızı çekerken gişe memurundan çektiğiniz miktarı gösteren makbuz (receipt) almanız olacaktır. Bazı bankalarda bu uygulama olmayabilir, bu durumda geçici makbuz (temporary statement) isteyebilirsiniz. İşlemleriniz için bu yeterli olacaktır.

 

Para Yatırma İşlemleri

 

Başvuru için gerekli ücreti hazırladıktan sonra Moorgate’deki Ziraat Bankası’na gitmeniz gerekiyor. Bankadaki memurlara bedelli başvurusu yapmak istediğinizi belirterek konsolosluktan almış olduğunuz belgeyi uzatırsanız sizin için işlemleri başlatacaktır.

 

Burada dikkat etmeniz gereken husus ise adresinizi gösteren fatura veya bank statement ile orada olmanız gerek. Aksi takdirde kabul edilmeyeceğini bilmelisiniz. 2 adet istendiği yazıyor ama tek bank statement veya fatura ile halledebiliyorsunuz. Adres bilginizi gösteren bu belgeyi, bankadan para çekerken aldığınız belgeyi, konsolosluktan aldığınız belgeyi ve nüfus cüzdanını vererek işlemlere başlıyorsunuz.

 

Not: Fatura olarak elektrik, su, gaz veya ev telefonu gösterebilirsiniz. Cep telefonu faturaları kabul görmüyor. 

 

İşlemleriniz TL üzerinden yapıldığı için banka öncelikle ödediğiniz miktarı TL'ye çeviriyor. Ziraat Bankası'nın kendi kuruna göre çevirdiği Pound (GBP) ne yazık ki Merkez Bankası kurundan daha düşük. Bankanın sizden paranın transferi için 15 GBP gibi ayrı bir ücret daha talep edeceğini de belirtelim. Bu yüzden, size tavsiyemiz bankaya giderken yanınızda fazladan para bulundurmanız.

 

Bedelli askerlik için gerekli ücreti ve transfer ücretini ödedikten sonra size 3 dekont bir de havale işlemi belgesi veriliyor. Daha sonra bu belgeleri konsolosluğa götürüyorsunuz ve teslim ediyorsunuz. Konsolosluk da posta ücreti olarak 7 GBP talep ediyor ve bu adımdan sonra başvurunuz sonlanıyor.

 

Bir kaç ay içerisinde, kayıtlı olduğunuz askerlik şubenizden tezkere belgeniz elinize ulaşacaktır. Konsolosluk ne yazık ki, bununla ilgili bir belge vermiyor.

 

Son olarak 'Bedelli Askerlik' başvurularının en geç 13 Şubat 2015 (dahil) tarihine kadar Başkonsolosluk aracılığı ile tamamlanabildiğini tekrar belirtelim.

 

Hayırlı tezkereler...

 

E. Altınok (Londrali.com)En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!