Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İlk SMS 25 Yıl Önce Gönderildi

Bugün gönderilen ilk kısa mesajın, yani 'SMS'in, 25. yıl dönümü.

İlk SMS (kısa mesaj) 25 yıl önce, 3 Aralık 1992'de Vodafone'da çalışan mühendis Neil Papworth tarafından dönemin Vodafone yöneticisi Richard Jarvis'e gönerildi.

 

İlk Mesaj: Mutlu Yıllar

 

Ancak sanıldığı gibi ilk SMS cep telefonundan cep telefonuna yollanmadı. Papworth mesajı şirketteki bir kişisel bilgisayardan yöneticisinin cep telefonuna yolladı. Tarihteki ilk kısa mesajda ise 'Mutlu Noeller' yazıyordu.

 

Fotoğraf: Tarihteki ilk kısa mesajda ise 'Mutlu Noeller' yazıyordu. (AFP)

 

​Papworth mesajına yanıt alamadı, çünkü o dönem cep telefonları kısa mesaj gönderemiyor, sadece kısa mesaj alabiliyordu.

 

Başarısından Gurur Duyuyor

 

25 yıl sonra yaptığı açıklamada başarısından gurur duyduğunu anlatan Papworth "Bunun büyük bir şey olacağını gerçekten düşündüler mi bilmiyorum. Mesajda kelimeleri kısaltıp 'Xmas' yazmadım" ifadelerini kullandı.

 

Fotoğraf: Şu anda Birleşik Krallık'ta her gün 96 milyar metin mesajı gönderiliyor. (GIE)

 

2007'de Birleşik Krallık'ta yılda 66 milyar kısa mesaj gönderildi. Bu rakam 2012'de yılda 151 milyar kısa mesaj ve MMS'e (Multimedya Mesaj Servisi) ulaştı. Şu anda Birleşik Krallık'ta her gün 96 milyar metin mesajı gönderiliyor.

 

Eski Popülerliğini Kaybetti

 

Ancak CBC'den Dominic Valitis konuyla ilgili değerlendirmesinde "Mesajlaşma artık eskisi kadar popüler değil. İngiltere'de mesajlaşmanın tepe noktası 2012'ydi. O zamandan beri tutarlı şekilde düşüşte" ifadelerini kullandı.

 

Günümüzde Facebook, Facebook Messenger ve WhatsApp kullanarak mesajlaşmak daha popüler durumda.

 

İçerik: Sputnik
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!