Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Birleşik Krallık'ta Değişen Ehliyet Sınavı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ehliyet sahibi olmak isteyen adayların, bugünden itibaren yürürlüğe giren ve Driver and Vehicle Standards Agency (DVSA) tarafından geliştirilen yeni sisteme uymak zorunda olacakları belirtildi.

DVSA tarafından uygulamada yapılan değişikliklerin, gençlerin karıştığı ölümcül kazalardaki artış ile mücadele kapsamında belirlendiği öğrenildi.

 

Meydana gelen trafik kazalarının dörtte birinden fazlasında 15 - 19 yaş aralığındaki gençlerin hayatını kaybettiği belirtildi.

 

Fotoğraf: 4 Aralık 2017 tarihi (bugün) itibariyle adaylar, yeni kurallar doğrultusunda sınava tabi tutulacak. (GIE)

 

İşte değişen ehliyet sınavı hakkında bilmeniz gereken her şey:

 

1.  Sınavın bağımsız sürüş kısmının süresi, iki kat arttırılacak. Daha önce sürücünün adım adım yönergeleri izlediği sınav bölümü 10 dakika sürerken, bugünden itibaren toplam süre 20 dakikaya çıkarılacak.

 

2. Yeni sistem, sürücülerin yarısından fazlasının araç navigasyon cihazı kullandığı dikkate alınarak modernize edildi. Bundan böyle sürüş sırasında adaylar, yetkililer tarafından sağlanan bir navigasyon sisteminin talimatlarını izleyecek.

 

Fotoğraf: Sınavın bağımsız sürüş kısmının süresi, iki kat arttırılarak 20 dakika olacak. (GIE)

 

3. Navigasyonun yönlendirmesine rağmen yanlış bir dönüş yapılsa bile, hatalı olmadığı sürece önemsenmeyecek. Adaylar ayrıca navigasyonun yönlendirmesinden emin olmadıkları durumlarda nereye gideceklerini sorabilecekler.

 

4. Her sınav sırasında navigasyon cihazı bulunmayacak. Cihaz sınavların beşte birinde yer alacak. Diğer sınavlarda sürücülerden trafik işaretlerini takip etmeleri istenecek.

 

Fotoğraf: Yeni sistem, sürücülerin yarısından fazlasının araç navigasyon cihazı kullandığı dikkate alınarak modernize edildi. (PA)

 

5. Yeni sınav sistemine göre; geri ve dönüş manevraları test edilmeyecek. Bunların yerine adayların, yol kenarına paralel park etmesi, hareket halindeki trafikten çıkıp sağa park etmesi ve daha sonra tekrar trafiğe girmesi ya da park şeritleri içine park etmesi istenilebilecek.

 

6. Sınav sırasında yetkili, adaya araç güvenliği ile ilgili iki adet soru yöneltecek. Bu sorular daha önceki sınavlarda sorulmuş olan sorulardan oluşacak.

 

Fotoğraf: Yeni sınav sistemine göre; geri ve dönüş manevraları test edilmeyecek. (PA)

 

7. Test sırasında ayrıca adaya silecekleri kullanması ya da farları açıp kapaması gibi istekler yöneltilebilecek.

 

Sürücüleri Daha İyi Bir Şekilde Hazırlayacak

 

The Driver and Vehicle Standards Agency'den (DVSA) Lesley Young, "Yeni sistem, sürücüleri günümüz yollarında araç kullanmaya daha iyi bir şekilde hazırlamaya yardımcı olacak ve kazalarda hayatını kaybeden ya da yaralanan gençlerin sayısının azaltılmasını sağlayacak" dedi.

 

4 Aralık 2017 tarihi (bugün) itibariyle adaylar, yeni kurallar doğrultusunda sınava tabi tutulacak.

 

İçerik: Londrali.com
Kaynaklar: Sky, BBC, Telegraph, Guardian
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!