Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

TIME Dergisi 'Yılın Kişisi'ni Seçti

TIME dergisi 2017 için 'Yılın Kişisi' unvanına 'Sessizliği Bozanlar'ı layık gördü.

​'Sessizliği Bozanlar' tanımlaması çoğunluğu kadınlardan oluşan geniş bir kesimi kapsıyor. Ülkedeki çeşitli sektörlerden en tepedeki isimlerin adlarının karıştığı cinsel saldırı ve taciz skandallarının ardından sosyal medyada #MeToo (Ben de) etiketi ile birçok dilde cinsel taciz ve saldırıya uğrayanlar yaşadıklarını ifşa ederek bu durumun ne kadar yaygın olduğuna dikkat çekmişti.

 

TIME dergisinin baş editörü Edward Felsenthal "Bu on yıllardır gördüğümüz en hızlı hareket eden sosyal değişim. Kendi hikayelerini anlatmak için öne çıkan yüzlerce kadının ve bazı erkeklerin bireysel cesaret eylemleri ile başladı" dedi.

 

Fotoğraf: Time dergisinin kapağı (Time)

 

Hareket, spontan olarak ekim ayında aktris-aktivist Alyssa Milano'nun bir arkadaşının tavsiyesi ile Facebook ve Twitter üzerinden yaptığı çağrıyla başlamıştı. Milano "Eğer siz de cinsel tacize ya da cinsel saldırıya uğradıysanız bu tweete 'ben de' diye yanıt verin" diye yazmıştı.

 

Ardından #MeToo etiketi 48 saat içinde neredeyse 1 milyon kez paylaşılmıştı. Ancak hareketi 10 yıl önce cinsel şiddet konusunda farkındalık yaratma amacıyla Twitter'da başlatan asıl kişi aktivist Tarana Burke'ydi.

 

Kapakta Tacize Uğradığını Açıklayan Kadınlara Yer Verildi

 

Kapakta yer alan kadınlar arasında onlarca kadına cinsel taciz ve tecavüzle suçlanan yapımcı Harvey Weinstein aleyhinde ilk açıklamada bulunanlardan aktris Ashley Judd, şarkıcı Taylor Swift gibi ünlülerin yanı sıra Meksika'dan 42 yaşındaki Isabel Pascual adlı kadın, Sacramento'dan şirket lobicisi Adama Iwu ve suçlaması ile Uber'in CEO'sunu koltuğundan eden eski Uber mühendisi Susan Fowler bulunuyor.

 

Fotoğraf: Trump, geçen sene ilk sıradayken, bu sene ikinci sırada yer aldı. (Rex)

 

TIME 'Yılın Kişisi' sıralamasında ABD Başkanı Donald Trump'ın 2., Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in ise 3. sırada yer aldığını açıkladı.

 

Yılın Kişisi Geçen Sene Trump Olmuştu

 

Dergi geçtiğimiz sene 'Yılın Kişisi' unvanına Trump'ı layık görmüştü. ​1927'den beri verilen bu unvan 'Son 1 yılda olumlu ya da olumsuz olarak haberlerde en fazla etki yaratan isme' veriliyor.

 

İçerik: Sputnik
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!