Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Birleşik Krallık, Ölümcül Avustralya Gribinin Etkisi Altında

Ölümcül olduğu vurgulanan ve Avrupa'ya yayılan 'Avustralya gribi', Birleşik Krallık'ı etkilemeye devam ediyor.

Halk Sağlığı Kurumu'ndan yapılan açıklamada, Noel döneminde ülkede Avustralya gribine yakalanların sayısında % 48 oranında bir artış yaşandığı ve bu oranın geçmiş kış mevsimlerinde meydana gelen vakaların da üzerinde olduğu belirtildi. Grip vakalarının sayısındaki artışın, Avustralya gribi olarak bilinen H3N2 virüsünün, B tipi ile birlikte görülmesinden kaynaklandığı düşünülüyor. 

 

10 Kişi Avustralya Gribi Sebebi İle Hayatını Kaybetti

 

Birleşik Krallık'ta ilk olarak İrlanda'da etkili olan virüs, yaklaşık 10 kişinin hayatını kaybetmesine, 73 kişinin hastaneye yatmasına yol açtı.

 

Kış şartları sebebi ile şimdiye kadar Birleşik Krallık genelinde 23 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken, bu vakaların üçte birinin Noel döneminde gerçekleştiği öğrenildi.

 

Fotoğraf: Noel döneminde ülkede Avustralya gribine yakalanların sayısında % 48 oranında bir artış yaşandı. (Alamy)

 

Öte yandan Birleşik Krallık genelinde virüsün en çok etkilediği bölgelerin, Plymouth, Cornwall, Durham, Teesside, Essex, Dumfries ve Galloway ile İskoçya'nın kuzeydoğu alanları olduğu açıklandı.

 

Uzmanlar, Avustralya gribinin 1968 yılında Hong Kong'ta yaşanan ve bir milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan grip salgınından bu yana görülen en ciddi virüs olduğunu dile getirdi. Halkı aşı olmaya çağıran Halk Sağlığı Kurumu, salgının etkisinin önümüzdeki birkaç hafta içinde daha da artmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

 

Aşı Olmak Etkili Mi?

 

H3N2 virüsünün mutasyona uğraması nedeniyle, aşının beklentileri tam olarak karşılamadığı konuşuluyor. 

 

Fotoğraf: Birleşik Krallık'ta ilk olarak İrlanda'da da etkili olan virüs, yaklaşık 10 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. (GIE)

 

Geçtiğimiz eylül ayında Avustalya'da iki çocuk annesi Jennifer Thew, bir sağlık çalışanı olarak aşı yaptırmış olmasına karşın bu salgın nedeniyle hayatını kaybetmişti.

 

H3N2 türü virüslerin sebep olduğu Avustralya gribinde kişiler genellikle hastanede tedavi görmek durumunda kalıyor. Bu virüs kimi zaman ölümcül olabiliyor.

 

Fotoğraf: Çocuklar da risk altında. (Brand X)

 

Virüsün A ve B olmak üzere 2 tipi bulunuyor. Bugün adından sıkça söz edilen H3N2 virüsü ve yine halk arasında domuz gribi olarak adlandırılan H1N1 virüsü; bu virüsün A tipi olarak tanımlanıyor.

 

Avustralya Gribinin Belirtileri Nelerdir?

 

Bu hastalığın belirtileri sıradan bir grip hastalığına benzerse de, etkilerinin daha şiddetli olduğu dile getiriliyor. Gribe yakalanan bir kişinin genellikle 7 gün içinde iyileşmesi beklenirken, daha uzun süren vakaların, daha ciddi bir durumun göstergesi olabileceği belirtiliyor.

 

Fotoğraf: Uzmanlar halkı aşı olmaya çağırıyor. (GIE)

 

Avustralya gribinin belirtileri arasında; boğaz ağrısı ve öksürük, baş ağrısı, ateş, kas ağrısı, yorgunluk, burun akıntısı ve hapşırık yer alıyor.

 

Kimler Risk Grubunda?

 

En riskli grup olarak ise; çocuklar, 65 yaşın üzerindekiler ve hamile kadınlar ile diyabet, akciğer ya da kalp rahatsızlığı bulunan kişiler gösteriliyor.

 

İçerik: Londrali.com

Kaynaklar: Mirror, Independent, BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!