Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Avrupa'nın Ses Kirliliği En Yüksek Olan Ülkeleri Belli Oldu

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat, Avrupa Birliği (AB) içinde gürültülü şehirleri ortaya çıkaran bir çalışma yaptı.

Avrupa Birliği'nin (AB) toplam nüfusunun yaklaşık % 18'inin gürültücü komşulardan ve sokak gürültülerinden şikâyetçi olduğu ortaya çıktı. Gürültüden şikayet eden insanların % 23,3'ü şehirlerde, % 10,4'ü ise kırsal kesimlerde ikamet eden insanlardan oluşuyor.

 

28 AB üyesi ülkenin arasında gürültüden en fazla ızdırap çeken ülke % 26,2 ile Malta olurken, Maltayı yakından izleyen iki ülke ise % 25,1 Almanya ve % 24,9 Hollanda oldu. Malta, Almanya ve Hollanda'da her 4 kişiden birinin komşu veya cadde gürültüsünden şikâyetçi olduğu belirtildi.

 

Fotoğraf: Gürültü rahatsızlığının en ez hissedildiği ülke, % 7,9 ile İrlanda. (GIE)

 

Komşuların gürültü rahatsızlığının en düşük oranı % 7,9 ile İrlanda'da kaydedildi. İrlanda'nın ardından % 8,5 ile Hırvatistan, % 10 ile Bulgaristan ve % 10,4 ile Estonya geldi.

 

Ailedeki Kişi Sayısına Göre Değişkenlik Gösteriyor

 

Diğer yandan komşu veya sokak gürültüsünden sorun yaşayan kişilerin oranı ailedeki kişi sayısına göre farklılık gösteriyor. Bekar kişilerin % 20,8'e yakını komşularının seslerinden rahatsız olduklarını söylerken, iki yetişkinin olduğu bir ailede bu oran % 17,8'te, üç ya da daha fazla yetişkin olan ailelerde ise % 16,6'da kaldı. Benzer şekilde çocukları olmayan ailelerde bu rahatsızlık oranı yüzde 18,4 ile daha yüksek olurken, çocukları olanların rahatsızlık oranı % 17,5 olarak kaydedildi.

 

Fotoğraf: AB'nin toplam nüfusunun yaklaşık % 18'i gürültücü komşulardan ve sokak gürültülerinden şikâyetçi. (GIE)

 

Britanya'da ise % 17'lik gürültüden rahatsız olma oranı ile 17. sırada kendine yer buldu. Çalışmada Türkiye ülke olarak olmasa da, İstanbul, Ankara, Antalya ve Diyarbakır şehirleriyle yer aldı. Bu dört şehir içinden ise % 72 gibi aşırı bir oranda gürültüden şikayet edilen kent İstanbul oldu.

 

İçerik: Euronews
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!