Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

AB, Gelecekteki Bütçesini Tartışıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Üyesi Günther Oettinger, AB Komisyonu üyelerinin Brüksel'de gerçekleştirdiği haftalık 'Kolej' toplantısı bitiminde basına açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, AB'nin 2020 yılı sonrası dönemdeki bütçesinin belirlenmesine yönelik, Çok Yıllı Mali Çerçeve konusunun ele alındığına dikkati çeken Oettinger, AB'nin gelecek dönem bütçesinin Mayıs ayında açıklanacağını söyledi.

 

Oettinger, mevcut AB bütçesinin zayıf yönlerini tartıştıklarına işaret ederek, şunları söyledi: "İki ana sorunumuz var. Bütçedeki gelirlerde ve harcamalarda açık var. Gelir açığının bir nedeni Brexit. Birleşik Krallık, AB bütçesine katkı veren bir ülke ve ayrılmasıyla yapısal olarak yıllık 12-15 Milyar Euroluk bir açık olacak. Harcamalarda da mevcut mali çerçevede yer almayan sınır kontrolü, savunma, kalkınma iş birliği, araştırma gibi yeni görevlerden dolayı açık olacak."

 

Fotoğraf: AB Komisyonunun Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Üyesi Günther Oettinger (EPA)

 

Söz konusu bütçe açığını borçlanarak kapatmak istemediklerini vurgulayan Oettinger, "AB borçlu olmamalı. Harcanan her 1 Euronun karşılığında 1 Euro gelir olmalı." diye konuştu.

 

Üye Ülkelerin Katkısını Artırmaları Gerektiği Düşünülüyor

 

Oettinger, Brexit açığının % 50'sini mevcut bütçe çerçevesinde kesintilerle, geriye kalanını da ilave gelirlerle kapatacaklarını belirterek, "Brexit'le birlikte geriye kalan 27 üye ülkenin bütçeye katkılarını ılımlı bir şekilde artırmaları gerekiyor." ifadesini kullandı.

 

AB'nin yeni programlarını, ilave kaynaklar ve mevcut yapıda kesintilerle sağlayacaklarını anlatan Oettinger, eğitim programı Erasmus ve araştırma programı Horizon'a yönelik harcamaların artırılacağını, geriye kalan Ortak Tarım Politikası ve uyum fonları da dahil bütün alanlarda kesinti olacağını belirtti.

 

Fotoğraf: Gelir açığının bir nedeninin de Brexit olduğu konuşuluyor. (PA)

 

Bir sonraki Çok Yıllı Mali Çerçeve'nin 7 yıllık dönemi kapsayacak şekilde planlandığını belirterek, "Şu anda üye ülkeler AB bütçesine Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'larının % 1'i seviyesinde katkı sağlıyor. Bu yıllık 150 Milyar Euro civarında bir rakam. Bunun % 1,1 ile % 1,2 arasında bir orana çıkmasıyla gerekli kaynak sağlanır." değerlendirmesinde bulundu.

 

Geliri Üye Ülkelerden Sağlanıyor

 

AB bütçesinde gelir kalemleri büyük ölçüde üye ülkeler tarafından sağlanan kaynaklardan meydana geliyor. Bütçenin harcamalar kısmı, tarım, ekonomik ve yapısal fonlar, araştırma, eğitim, dış ilişkiler, genişleme ve idari giderlerden oluşuyor. AB bütçesinin denetimini ise Lüksemburg merkezli Avrupa Sayıştayı gerçekleştiriyor.

 

Öte yandan, AB'nin 2018 yılı genel bütçesinde gelirler 160,1 Milyar Euro, harcamalar ise 144,7 Milyar Euro olarak belirlenmişti.

 

Ata Ufuk Şeker (AA)




En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!