Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

AB'den Plastik Çöp Vergisi Önerisi

Brexit'in ardından oluşacak bütçe açığını kapatmaya çalışan Avrupa Komisyonu plastik çöp vergisi önerisinde bulundu.

Birleşik Krallık, Avrupa Birliği'nden ayrılmaya hazırlanırken Avrupa Komisyonu'ndan milyarlarca euroluk açığın kapatılması için Avrupa Birliği genelinde plastik çöp vergisi önerisi geldi. 

 

Avrupa Komisyonu'nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Oettinger bu kapsamda elde edilecek vergi gelirinin Avrupa Birliği bütçesine dahil edilebileceğini ifade etti: "Ürettiğimiz ve kullandığımız çok fazla plastik var. Geri dönüşüm çabalarına rağmen çöp haline geliyor. Küresel pazarlarda satamayacağımız çok fazla plastik üretiyoruz."

 

Fotoğraf: Brexit'in ardından oluşacak bütçe açığını kapatmaya çalışan Avrupa Komisyonu plastik çöp vergisi önerisinde bulundu. (GIE)

 

Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılmasıyla birlikte bütçede yıllık en az 12 Milyar Euroluk açık oluşacağını açıkladı.

 

Avrupa Komisyonu'nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Oettinger Brüksel'de yaptığı açıklamada sözlerine şöyle devam etti: "Uyum fonları ve tarım konusunda kestintiye gitmek zorunda kalacağız, ancak projelere zarar vermemek amacıyla çok hassas davranacağız."

 

Fotoğraf: Oettinger çevre ve denizlerde büyük tehlike yaratan çöp miktarını azaltmak istiyor. (GIE)

 

Oettinger, eğitim programı Erasmus ve araştırma programı Horizon'a yönelik harcamaların artırılacağını, geriye kalan Ortak Tarım Politikası ve uyum fonları da dahil bütün alanlarda kesintiye gidileceğini belirtti. Avrupa Komisyonu Brexit'in ardından geriye kalan 27 ülkenin Avrupa Birliği’nin (AB) 2021-2027 yıllarını içeren 7 yıllık bütçesine daha fazla katkıda bulunmalarını istedi.

 

%1'lik Katkı

 

Avrupa ülkeleri şu anda Avrupa Birliği bütçesine Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'larının % 1'i seviyesinde katkı sağlıyor. Avrupa Komisyonu, bu oranın % 1,1 veya 1,2 düzeyine çekilmesini istiyor.

 

İçerik: Euronews
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!