Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

BBC'den Telefonla Tarihi Eser Keşfetmeye İmkan Sağlayan Uygulama

BBC, tarihi eserlerin telefonlar üzerinden araştırılmasını sağlayan bir artırılmış gerçeklik uygulaması hazırladı.

BBC uzun zamandır VR, 360 derece video gibi konularda çalışmalar yapıyor ve bu çalışmaları destekliyordu. Şimdi gözünü daha da ileriye diken BBC, kendi oluşturduğu ilk AR (Artırılmış Gerçeklik) uygulamasını çıkartacağını duyurdu. 

 

Dizi İle Birlikte Çıkarılacak

 

BBC yaptığı açıklamada, bahar aylarında BBC2 kanalında yayına girecek olan Civilisations adlı diziyle birlikte bir AR uygulaması çıkartacağını açıkladı. Dizinin, ülke kültürünün ve onun arkasındaki tarihin temellerini incelemek ve günümüze kadar bu eserlerin etkilerinin neler olduğunu anlatmak için çekildiği açıklandı. İlk versiyonu 1969 yılında çekilen dizi yeni sürümüyle piyasaya çıkarken, AR uygulamasının da diziye olan ilgiyi arttırmasının beklendiği ifade edildi.

 

Fotoğraf: Uygulama birçok tarihi sergiyi sanal yolla gezebilmeye olanak sağlıyor. (BBC)

 

AR uygulaması kullanılarak insanlar, dizide gösterilen birçok tarihi eseri telefonlarından inceleyebilecekler. Birçok tarihi sergiyi sanal yolla gezebilmeye de olanak sağlayan uygulama, tarihi eserlerin geçmiş hâllerini ve şimdiki hâllerini hareketli bir şekilde kullanıcılarına gösterecek. Tarihi eser meraklılarının ilgiyle bekledikleri dizi, bahar aylarında insanlarla buluşacak. 

 

Yakında İndirilmeye Hazır Olacak

 

AR uygulaması önümüzdeki haftalarda diziden önce Android ve iOS platformları için indirmeye sunulacak. 

 

Hakan Akkır (Webtekno)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!