Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Toprakta Yeni Bir Antibiyotik Familyası Keşfedildi

Bilim insanları, toprak örneklerinde yeni ve güçlü bir antibiyotik familyası keşfetti.

ABD'deki Rockeffeler Üniversitesi'ndeki araştırma ekibi, toprak örneklerinde yeni ve güçlü bir antibiyotik familyası keşfettiklerini açıkladı. Ekip, bu doğal bileşenlerin tedavisi zor hastalıklarla mücadele etmek için kullanılabileceğini umduklarını dile getirdi.

 

Testler, malasidin adı verilen yeni antibiyotiklerin, piyasadaki çoğu antibiyotiğe karşı dirençli hale gelen bakterileri yok edebildiğini gösterdi. Uzmanlar Nature Microbiology adlı bilimsel yayında yer verilen buluşun 'antibiyotik silah yarışında' yeni bir umut olabileceğini belirtti.

 

Yılda 700 Bin Kişi Antibiyotik Direnci Nedeniyle Hayatını Kaybediyor

 

Antibiyotiklere karşı dirençli hastalıklar, küresel sağlığa en büyük tehditlerden biri olarak görülüyor. Bu hastalıklar nedeniyle yılda 700 bin dolayında kişi hayatını kaybediyor ve acilen yeni tedavi yöntemleri gerekiyor.

 

Toprakta, aralarında yeni antibiyotiklerin de bulunduğu potansiyel tedaviler üreten milyonlarca mikroorganizma bulunuyor. New York'taki Rockefeller Üniversitesi'nde Dr. Sean Brady liderliğinde çalışan ekip bunları ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Fotoğraf: Antibiyotiklere karşı dirençli hastalıklar, küresel sağlığa en büyük tehditlerden biri olarak görülüyor. (Science Photo Library)

 

Çok sayıda örneğin incelenmesinden sonra malasidini bulan uzmanlar, önemli bir keşif yaptıklarını düşündü. Bileşeni MRSA adlı antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler verdikleri fareler üzerinde denediler ve derideki enfeksiyonları yok ettiğini gördüler. Uzmanlar şimdi ilacın etkinliğini arttırıp, insanlarda da kullanılır hale getirmeye çalışıyor.

 

Acil İhtiyaca Yanıt Vermiyor

 

İngiltere Antibiyotik Araştırma Vakfı'ndan Prof. Colin Garner da yeni antibiyotik buluşunun iyi bir haber olduğunu, ancak en acil ihtiyaca yanıt vermediğini söyledi.

 

Garner "Endişemiz, tedavisi zor ve giderek daha dirençli hale gelen gram negatif bakterileri. Bu bakteriler zatürreye, kanda, idrar yollarında ve deride enfeksiyona yol açıyor. Bu tür bakterileri tedavi etmek için yeni antibiyotikler gerekiyor" dedi.

 

İçerik: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!