Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Yavaş Yemek Obezite Riskini Azaltıyor

Bilim insanları, yemeği yavaş yemenin obezite riskini azalttığını belirledi.

Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Japonya'da şeker hastalığı üzerine yapılan bir araştırma, yavaş ve düzenli yemek yiyen kişilerde bel bölgesindeki kilolanmanın ve genel vücut kitle endeksinin daha az olduğunu ortaya koydu.

 

Araştırmada Japonya'da 2008-2013 yılları arasında sağlık sigortası kapsamında düzenli kontrol yaptıran Tip 2 diabet hastası 59 bin 700 yetişkin kişiye yemek yeme alışkanlıklarıyla ilgili sorular soruldu. Katılımcılar, günde kaç öğün yedikleri, ne hızda yedikleri, kahvaltı edip etmedikleri ve yatmadan önce yemek yiyip yemediklerine dair 7 soruya yanıt verdi. 

 

Fotoğraf: Sonuçlar, yemek yeme hızı arttıkça obezite riskinin arttığını gösterdi. (GIE)

 

Sonuçlar, yemek yeme hızı arttıkça obezite riskinin arttığını gösterdi. Yavaş yemek yiyen katılımcıların yalnızca % 21,5'i obezken, normal hızda yemek yiyenlerin % 30'unun, hızlı yemek yiyenlerin ise % 45'inin obez olduğu görüldü.

 

Yavaş Yemek, Bel Çevresindeki Yağlanmayı Da Etkiliyor

 

Vücut kitle endeksi ortlaması yavaş yemek yiyenlerde 22'den biraz fazla iken, normal yiyenlerde 23,5, hızlı yiyenlerde ise 25 civarında olduğu tespit edildi. Bel çevresindeki kilolanmanın da yemek yeme hızıyla birlikte arttığı gözlemlendi. 

 

Fotoğraf: Yavaş ve düzenli yemek yiyen kişilerde bel bölgesindeki kilolanma ve genel vücut kitle endeksi daha az. (GIE) 

 

Bulgular, yavaş ve düzenli öğünlerle yemek yiyen, kahvaltıları kaçırmayıp, gece yatmadan önce yemek yemekten kaçınan kişilerin obez olma riskinin azaldığına işaret ediyor.

 

Vücut Kitle Endeksleri Azaldı

 

Öte yandan ikinci kontrollerde yemek yeme alışkanlıklarını değiştiren katılımcıların vücut kitle endekslerinin azaldığı görüldü.    

 

Emre Aytekin (AA)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!