Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Patates Kızartmak İçin Kullanılan Yağa Eklenen Madde Saç Kökünü Artırıyor

Bilim insanları, küresel fast food zincirinin patates kızartmak için kullandığı yağa eklenen bir maddenin, saç kökü üretimini artırdığını tespit etti.

'Biomaterials' dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Yokohama Ulusal Üniversitesi araştırmacıları, patates kızartmak için kullanılan yağın içine eklenen 'dimetilpolisiloksan' isimli kimyasalın saç kökü üretimine yardımcı olduğunu saptadı.

 

Araştırmacılar, önce bu kimyasalı kullanarak bir kerede binlerce saç kökü üretmeyi başardı, daha sonra da saç köklerini farelerin hiç tüy olmayan sırtına ekti. Farelerin sırtlarının, işlemin ardından tüylendiği gözlendi.

 

Fotoğraf: Patates kızartmak için kullanılan yağa eklenen bir madde, saç kökü üretimini artırıyor. (GIE)

 

Araştırma ekibinin lideri Prof. Junji Fukuda, yaptığı açıklamada, oldukça basit olan bu yöntemle bir kerede çok sayıda saç kökü üretildiğini ve yöntemin özellikle erkeklerde kelliğin tedavisinde kullanılabileceğini ifade etti.

 

Az Sayıda Kök Elde Ediliyor

 

Halihazırda laboratuvar şartlarında bir kerede çok daha az sayıda kök elde edilebiliyor. Dimetilpolisiloksan, patates kızartılan yağın köpürmesini engellemek için kullanılıyor. 

 

Emel Öz Gözellik (AA)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!