Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Dünyanın En Eski Şişe Mesajı Bulundu

Dünyanın en eski şişe mesajı Avustralya'da bir kumsalda dolaşan çift tarafından bulundu.

Dünyanın en eski şişe mesajının Avustralya'nın batısındaki bir kumsalda bulunduğu belirtildi. Şimdiye kadar bulunan en eski şişe mesajı olarak bu alanda yeni bir rekor kırılırken, eski rekor denize bırakılmasından 108 yıl, 3 ay, 18 gün sonra 1934 yılında Danimarka'da bulunan bir şişe mesajına aitti.

 

132 Yıllık Mesaj

 

Tonya Illman adlı kadın 132 yıllık mesajın içinde olduğu cin şişesini Ocak ayında Wedge Adası'ndaki kumsalda dolaşırken buldu. Eşi Kym Illman yaptığı açıklamada, Tonya'nın şişeyi önce çöp zannettiğini, ancak üzerindeki kabartma harflerin ilginç olması nedeniyle kütüphanelerinde güzel duracağı beklentisiyle yanına alarak eve götürdüğünü anlattı.

 

Fotoğraf: Dünyanın en eski şişe mesajı 2 yıl boyunca Batı Avustralya Müzesinde sergilenecek. (9 News Perth)

 

​Çift şişenin içinde Almanca yazılmış bir form buldu. Formun üzerindeki tarih 12 Haziran 1886'yı gösteriyordu. Illman mesajı fırına koyarak 5 dakika kuruttuklarını anlatarak "Temel Almancam var. Mesajda şişeyi bulan kişinin bulduğu yerin koordinatlarını ve tarihi yazması ve geri göndermesi isteniyordu" dedi.

 

1886'da Atıldığı Belirlendi

 

Mesajın yaşı Illman çiftinin başvurduğu Batı Avustralya Müzesi tarafından doğrulandı. Müzenin Deniz Arkeolojisi küratör yardımcısı Ross Anderson yaptığı incelemelerin ardından şişe mesajının 'Paula' adlı Almanya yelkenli gemisinin güvertesinden Avustralya kıyısına 950 km uzaklıktaki Hint Okyanusu'dan geçtiği sırada, 12 Haziran 1886 yılında atıldığını doğruladı.

 

Fotoğraf: Şişe mesajının 'Paula' adlı Almanya yelkenli gemisinin güvertesinden 12 Haziran 1886 yılında atıldığıbelirlendi. (ABC)

 

O tarihte Almanya gemileri okyanus akıntılarını araştırmak için 69 yıl süren bir deney kapsamında denize binlerce şişe mesajı atmıştı. Şişelerin içindeki formlarda şişenin atıldığı geminin koordinatları, rotası, tarih ve geminin adı yer alıyor. Formda şişeyi bulanların mesajı buldukları yerin koordinatlarını boşluklara yazarak en kısa zamanda, Hamburg'daki gözlem evine ya da en yakındaki Almanya konsolosluğuna ulaştırmaları isteniyor.

 

662 Şişe Mesajı Bulundu

 

Bugüne kadar bulunan deneyde kullanılan 662 şişe mesajı iade edildi, ancak diğer şişelerin akıbeti bilinmiyor. Illman çiftinin keşfi ayrıca Alman Denizcilik Gözlemevi tarafından da doğrulandı. Dünyanın en eski şişe mesajı 2 yıl boyunca Batı Avustralya Müzesinde sergilenecek.

 

İçerik: Hürriyet
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!