Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Türkiye'nin İhraç Ettiği Suyu En Çok Birleşik Krallık Halkı İçiyor

Türkiye'nin dört bir yanındaki doğal kaynaklardan çıkarılan sular, geçen yıl 110 ülkeye ihraç edilirken, her 4 litre kaynak suyunun 1 litresini Birleşik Krallık halkının içtiği belirlendi.

Bursa ve Sakarya başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanındaki doğal kaynaklardan çıkarıldıktan sonra ambalajlanarak 110 ülkeye ihraç edilen sulardan 2017 yılında 66,8 Milyon Dolarlık gelir sağlandı.

 

En Çok Su İhracatı Birleşik Krallık'a

 

Su ihracatı yapılan ülkeler arasında tonaj olarak ilk sırada yer alan Birleşik Krallık'a 12 Milyon Dolar karşılığında 108 bin 824 ton su gönderildi. Bu ülkeye yapılan ihracat 2016'ya göre, tonaj olarak % 5, değer olarak % 1 arttı. Buna göre, Türkiye'nin ihraç ettiği her 4 litre suyun 1 litresini Birleşik Krallık halkı içti.

 

Fotoğraf: Türkiye'nin ihraç ettiği her 4 litre suyun 1 litresini Birleşik Krallık halkı içti. (GIE)

 

Türkiye'nin kaynak sularının en çok tüketildiği ülkeler arasındaki Almanya'ya geçen yıl 14,6 Milyon Dolar karşılığında 86 bin 553 ton su ihraç edildi. Almanya'ya yapılan ihracat 2016'ya göre, tonajda % 12, değerde % 37 artış gösterdi. Almanya ve İngiltere'ye yapılan dış satım, toplam ihracatın yaklaşık % 40'ını oluşturdu.

 

Birleşik Arap Emirlikleri 3. Sırada

 

En fazla su gönderilen üçüncü ülke ise, sağlanan 9,8 Milyon Dolar gelir ile Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

 

İçerik: Sinan Balcıkoca (AA)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!