Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Brexit Yıllık 80 Milyar Dolara Mal Olabilir

Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılması bir anlaşma olmaksızın gerçekleşirse, her iki tarafın toplam yıllık zararının 80 Milyar Dolar artabileceği bildirildi.

Yönetim danışmanlığı şirketi Oliver Wyman ve hukuk şirketi Clifford Chance tarafından yayımlanan rapora göre, Birleşik Krallık'ın AB'den anlaşma olmaksızın ayrılması durumunda en büyük zararı finans sektörü görecek.

 

AB Üyeleri 44 Milyar Dolar Ödeyecek

 

Birleşik Krallık'ın 2019'da birlikten ayrılmasından önce bir anlaşma yapılamazsa taraflar, Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarına ve gümrük vergilerine tabi olacak. Bu olasılığın gerçekleşmesi halinde 27 AB üyesi devlet gümrük vergileri ve gümrük dışı engeller olarak yıllık toplam 44 Milyar Dolar ödemek zorunda kalacak. Buna karşın, AB'ye mal satan Birleşik Krallık'taki ihracatçıların da her yıl 36 Milyar Dolar ödemesi öngörülüyor.

 

Fotoğraf: Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, Brexit sonrası gümrük birliği içinde kalınmasına karşı çıkıyor. (GIE)

 

Başbakan Theresa May ise, Brexit sonrası gümrük birliği içinde kalınmasına karşı çıkıyor.

 

Müzakerelerin İkinci Safhası Gelecek Hafta Başlıyor

 

Birleşik Krallık ile AB Komisyonu aralık ayında vatandaş hakları, AB'ye yapılacak ödemeler ve İrlanda adasındaki sınır sorununu kapsayan başlıklardan oluşan müzakerelerin birinci safhasıyla ilgili anlaşmaya varmıştı. Brexit sonrası ticari ilişkilerin ele alınacağı, müzakerelerin ikinci safhasına ise, gelecek hafta geçilmesi bekleniyor.

 

Fotoğraf: Birleşik Krallık, 2016 yılının haziran ayında yapılan referandumla % 48'e karşı %  52 oyla AB'den ayrılma kararı aldı. (AFP)

 

2017 yılının haziran ayında başlayan müzakereler için AB Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ve Birleşik Krallık Brexit Bakanı David Davis başkanlığındaki teknik ekipler görevlendirilmişti.

 

Yusuf Hatip (AA)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!