Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Home Office'ten Flaş Ankara Anlaşması Kararı: 'Oturum Başvuruları Kaldırıldı'

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı'ndan (Home Office) yapılan açıklamaya göre, Ankara Anlaşması ile Birleşik Krallık'ta yaşamakta ve çalışmakta olan kişilerin Sürekli Oturum (ILR) başvurularının kabul edilmeyeceği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinde yayınlanan duyuruda, Türk Avrupa Ortaklık Anlaşması İş İnsanları kategorisi kapsamında yapılacak Sürekli Oturum başvurularının 16 Mart 2018 tarihi itibariyle aynı form ile kabul edilmeyeceği, ancak bu tarihten önce yapılan başvuruların alınan yeni karardan etkilenmeyeceği vurgulandı.

 

Aydoğdu Davası Etkili Oldu

 

Açıklamada alınan kararın Aydoğdu davasının ardından geldiği ifade edildi. Aydoğdu davasında Hacer Aydoğdu ve çocuğu eşinden dolayı Ankara Anlaşması Sürekli Oturum başvurusu yapmış, ancak eşinin başvurusu kabul edilirken, Hacer Aydoğdu'ya eşiyle birlikte iki yıl boyunca yaşamadığı için ret verilmişti.

 

Fotoğraf: Ankara Anlaşması ile Birleşik Krallık'ta yaşamakta olan Türkiye vatandaşlarının Sürekli Oturum başvuruları 16 Mart 2018 tarihi itibariyle kabul edilmeyecek. (GIE) 

 

Bir üst mahkemeye taşınan karar, Aydoğdu ailesi lehine sonuçlansa da, daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan tartışma sonucu, hakim "Ankara Anlaşması’ndan dolayı serbetlik başvuruları bugünkü yasalara göre değerlendirilmeli" sonucuna varmıştı.

 

16 Mart 2018 İtibariyle Geçerli

 

Bugün İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ayrıca, 'Üst Mahkeme; Türkiye vatandaşlarının ve onların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin Türkiye ile olan Avrupa Ortaklık Anlaşması'nın 'durdurulan madde' olarak adlandırılan hükmü kapsamında yer almadığını tespit etmiştir. Bakanlık kararın etkilerini incelerken ECAA ILR başvuruları 16 Mart 2018 tarihine kadar işleme alınmaya devam etmiştir" sözlerine yer verildi.

 

Yeni Kriterler Geliyor

 

Buna göre Ankara Anlaşması ile Birleşik Krallık'ta bulunan kişilerin Sürekli Oturum başvurusu için yeni bir kategori oluşturulacak ve başvurular yeni kriterler ile bu kategori üzerinden yapılacak. Öte yandan Ankara Anlaşması vizesinin 1 yıllık ve 3 yıllık başvuruları için herhangi bir değişikliğe gidilmedi. 

 

Fotoğraf: Açıklamada alınan kararın Aydoğdu davasının ardından geldiği ifade edildi. (GIE)

 

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Ankara Anlaşması konusunda Londra’da hizmet vermekte olan Öncü Göçebe, Sürekli Oturum başvurularının tamamen kaldırılmadığını, ancak yeni kriterler getirileceğini dile getirdiği değerlendirmesinde şunları söyledi: "Bugün itibariyle ECAA2 Business Person (Ankara Anlaşması) başvuru formunda süresiz oturum seçeneği kaldırılmıştır.

 

Home Office'in Yeni Bir Açıklama Yapması Bekleniyor

 

Süresiz oturum başvuru sürecinin yenileneceği Home Office resmi sayfasında belirtilmiştir, ancak yeni sürecin tam olarak nasıl işleyeceği konusunda henüz bir açıklama yapılmamıştır. Home Office’den konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmasını bekliyoruz."

 

İçerik: Londrali.com
Kaynak: Home Office
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!