Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Kimlik, Pasaport ve Ehliyette Yeni Dönem Başladı

Türkiye'de bir süredir beklenen pasaport ve ehliyet işlemlerinin nüfus müdürlüklerine geçme durumu dün itibari ile başladı.

Günümüze kadar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen pasaport ve sürücü belgeleri, 28 Mart’ta düzenlenen resmi törenle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmişti. Bir süredir geçiş hazırlıkları yapan Nüfus Müdürlüğü, 2 Nisan itibariyle resmi olarak hizmete başladı. Bu kapsamda bundan sonra Türkiye'de pasaport ve sürücü belgeleri nüfus müdürlüklerinden verilecek.

 

Randevu Sistemi Getirildi

 

Vatandaşların, söz konuşu işlemleri gerçekleştirmek için öncelikle ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi'nden veya randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu almaları gerekecek.

 

Fotoğraf: Ücretler; yeni kimlik için 18,50 TL, pasaport için 108 TL ve sürücü belgesi için 134 TL olarak belirlendi. (AA)

 

Ehliyet ve pasaport için ödenmesi gereken ücretler, banka şubelerine yatırılacak. Nüfus müdürlüklerinde ise fotoğraf, parmak izi ve imza verilecek. Yaklaşık 60 milyon insana yeni kimlikleri dağıtması gereken Nüfus Müdürlüğü, bu süreçte tamamen yerli yazılımlardan yararlanacak. Nüfus müdürlüklerine bir kez fotoğraf, parmak izi ve imza verildiğinde bu bilgiler, diğer tüm işlemlerde kullanılabilecek.

 

Başvuru Noktalarının Sayısı Artırıldı

 

İşlemler için gerekli ücretler ise; yeni kimlik için 18,50 TL, pasaport için 108 TL ve sürücü belgesi için 134 TL olarak belirlendi. Gerçekleştirilen yeni düzenleme ile birlikte ayrıca 503 tane olan pasaport başvuru noktasının 761’e, 596 olan sürücü belgesi noktası ise 680’e çıkarıldığı öğrenildi.

 

Gürhan Kulaklı (Webtekno)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!