Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Almanya'daki Türkiye Vatandaşlarının Sayısında Düşüş Yaşandı

Almanya'da yaşayan Türkiye vatandaşlarının sayısında azalma yaşandığı belirtildi.

Merkezi Wiesbaden'de bulunan Federal İstatistik Dairesi, 2017 yılı sonu itibariyle Almanya'da yaşayan kayıtlı yabancı sayısını açıkladı. Buna göre, ülkedeki yabancıların sayısı geçen yılın sonunda bir önceki yıla göre 585 bin artış (% 5,8) göstererek 10,6 milyon oldu.

 

9 Bin Kişi Azaldı

 

Açıklamada, Almanya'da yaşayan Türkiye vatandaşı sayısının ise 1 milyon 483 bin 515 olduğu belirtildi. Söz konusu istatistikte Almanya vatandaşlığına geçen Türkiye kökenli kişilerin yer almadığı vurgulanırken, Türkiye vatandaşlarının sayısının 2016'ya göre yaklaşık 9 bin azalması dikkati çekti.

 

Fotoğraf: Almanya'da yaşayan Türkiye vatandaşı sayısı, 1 milyon 483 bin 515 olarak açıklandı. (Shutterstock)

 

Resmi olmayan kaynaklara göre Almanya'da yaşayan, çifte vatandaş olanlarla birlikte Türkiye vatandaşlarının sayısının yaklaşık 3 milyon olduğu tahmin ediliyor.

 

Doğu Avrupa'dan Göç Edenlerin Sayısında Artış

 

Öte yandan AB üyesi ülkeler Polonya, Romanya ve Bulgaristan'dan Almanya'ya daha çok kişinin göç ettiğine dikkat çekilen açıklamada, söz konusu Doğu Avrupa ülkelerinden Almanya'ya göç edenlerin sayısının 2007 yılında 919 bin olduğu ve bu rakamın geçen yılın sonu itibarıyla 2,6 milyona ulaştığı bildirildi.

 

Cüneyt Karadağ (AA)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!