Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Britanya'da 15 Yıldır İçindeki Kimsenin Hayatını Kaybetmediği Araç Modeli Açıklandı

2002 yılından beri 50 binden fazla satmasına rağmen karıştığı kazalarda aracın sürücüleri veya yolcularından hiçbirinin hayatını kaybetmediği model açıklandı.

Britanya'da 2002 yılından beri 50 binden fazla satan Volvo XC90'ın karıştığı kazalarda aracın sürücüleri veya yolcularından hiçbirinin hayatını kaybetmediği ortaya çıktı. Elde edilen veri nedeniyle, bağımsız laboratuvar Thatcham Research, aracı bugüne kadar test ettiği en güvenli araç olarak ilan etti.

 

Audi Q7'nin Performansı Da Yakın

 

XC90'a benzer bir istatistiğe sahip olan tek aracın ise Audi Q7 olduğu, ancak bu modelin sadece 2015 ve 2016'da satıldığı için piyasadaki araç sayısının çok daha az olduğu belirtildi.

 

Fotoğraf: 2002'den beri 50 binden fazla satan Volvo XC90'ın karıştığı kazalarda aracın sürücüleri veya yolcularından hiçbiri hayatını kaybetmedi. (PA)

 

Volvo'nun başarısının nedenlerinden biri, sürücüyü yoldaki tehlikeler hakkında uyaran kamera ve radar sistemini ilk kullanan markalardan olması şeklinde açıklandı. Bu sistemler araçları diğer araçlara çok yaklaşmaları durumunda otomatik olarak durduruyor. Otonom Acil Fren (AEB) denen bu teknoloji hayat kurtarmanın yanı sıra kasko ücretini de azaltabiliyor.

 

AEB Nasıl Çalışıyor?

 

Lazerler, kameralar veya radar kullanan AEB, çarpışma ihtimalini tespit edip sürücüyü uyarıyor, sürücünün harekete geçmemesi durumunda ise otomatik olarak frene basıyor.

 

Thatcham Research, AEB sisteminin emniyet kemerinden bu yana en önemli gelişme olarak görüldüğü dile getirerek, sistemin önümüzdeki 10 yılda Britanya'da 1.100 kişinin hayatını kurtarmasının mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

 

Fotoğraf: Sistemin önümüzdeki 10 yılda Britanya'da 1.100 kişinin hayatını kurtarması mümkün. (GIE)

 

Laboratuvarın araştırma direktörü Matthew Avery, "AEB'nin kaza sıklığını azalttığından şüphemiz yok. Teknoloji geliştikçe daha fazla kazayı da engelleyecektir." şeklinde konuştu.

 

Kasko Fiyatlarını Düşürebilir

 

AEB sistemlerinin kaza sıklığını azaltması nedeniyle araç kaskosu fiyatlarını düşürmesi de mümkün. Moneysupermarket.com sitesinin sigorta uzmanı Kevin Pratt "İnsan hatası miktarını azaltabilirseniz, kazaları ve sigorta şirketlerinin ödemelerini de azaltırsanız, bu da kasko primlerinde indirime yol açmalı" dedi.

 

Britanya'da satışta bulunan modellerin üçte birinde AEB sistemleri standart olarak, üçte birinde ise opsiyonel olarak bulunuyor.

 

İçerik: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!