Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Türkiye Vatandaşlarının Çifte Vatandaşlıkları İptal Edilmeye Başlandı

Avusturya Eyalet İdari Mahkemesi çifte vatandaş oldukları belirlenen Türkiyelilerin, Avusturya vatandaşlığının iptali kararını onayladığı belirtildi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye'de yapılan referandum için Avusturya'da oy kullanan Türkiye vatandaşlarının listesi, Avusturya resmi makamlarının eline geçmişti. Avusturya makamları, listede hem Türkiye hem de Avusturya vatandaşı olan kişilerin peşine düşmüştü.

 

50 Kişi Hakkında Soruşturma Başlatıldı

 

Yukarı Avusturya Eyalet Meclisi üyesi aşırı sağcı FPÖ'lü Elmar Podgorschek, incelenen seçmen listesinde 4.000 civarında 'şüpheli çifte vatandaş' saptandığını açıkladı. Bu kişilerden 50'si hakkında soruşturma başlatıldı ve 6'sının Avusturya vatandaşlığı iptal edildi. Diğerleri hakkında ise incelemenin sürdüğü belirtildi.

Fotoğraf: 50 kişi hakkında soruşturma başlatıldı, 6'sının Avusturya vatandaşlığı iptal edildi. (AFP)

 

Vatandaşlıkları iptal edilen iki Türkiye vatandaşının, Yukarı Avusturya Eyalet İdari Mahkemesi'nde karara itiraz ettiği öğrenildi. Ancak itirazı reddeden mahkeme, Avusturya vatandaşlığının iptalini onayladı.

 

Yasalara Göre Türkiye Vatandaşları Çifte Vatandaş Olamıyor

 

Mahkeme bu kararla diğer çifte vatandaş Türkiyelilerin, Avusturya vatandaşlıklarının iptali için yolu açmış oldu. Avusturya yasaları, Türkiye vatandaşlarının çifte vatandaş olmasına izin vermiyor.

 

İçerik: Dışişleri Bakanlığı, Hürriyet
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!