Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İngiltere'nin En Gizemli Yapısı Stonehenge Hakkında Yeni Bilgiler Elde Edildi

Şimdiye kadar pek çok farklı açıklama yapılsa da, benzer pek çok yapı gibi Stonehenge'in gizemi tam olarak çözülememişti.

Hakkında senelerdir pek çok araştırma yapılan, ancak henüz net bilgiler elde edilememiş olan Stonehenge'in oluşumuna dair oldukça ilgi çekici yeni bir iddia ortaya atıldı. Ancak yeni çalışmayı yürüten bilim insanı Brian John, araştırmaların yönünün bilimsel olmaktan çıktığını ve senelerdir bu yüzden net bilgiler elde edilemediğini, son bulgular sayesinde de nihayet bu durumun açıklığa kavuşacağını söyledi.

 

500 Bin Sene Önce Bölgeye Taşındı

 

John'a göre yapıyı oluşturan ve göztaşı (bluestone) olduğu düşünülen bu dev taşlar, yaklaşık 500.000 sene önce bir buzul tarafından bölgeye taşındı. Bölgede bu görüşü destekleyen pek çok kanıt bulduklarını söyleyen John, bu bilginin bir çok şeyi açıklığa kavuşturduğunu düşündüğünü açıkladı.

 

Fotoğraf: John' göre bu dev taşlar, yaklaşık 500.000 sene önce bir buzul tarafından bölgeye taşındı. (GIE)

 

Yapı ile ilgili en zorlu sorulardan biri, eski insanların bu taşları taşıyacak güce ya da bilgiye nasıl sahip olabileceği konusuydu. Ancak John, taşları buzulların sürüklemiş olmasının bu soruya oldukça mantıklı bir cevap verdiğini dile getirdi. John'a göre sürüklenen taşlar, buzulların erimeye başlaması ile ortaya çıktılar.

 

Stonehenge Nasıl Yapılmıştı?

 

Stonehenge üzerinde senelerdir yürütülen pek çok araştırma, bölgede kullanılan taşların yaklaşık 250 km uzaklıktaki bir madenden gelmiş olduğunu ortaya koymuştu. Taşların zaman içinde farklı toplumlarca işlenerek ve her defasında daha fazla geliştirilerek son haline ulaştığı düşünülüyor. İlk aşamanın ise 5000 sene önce yapıldığına inanılıyor. Bu bulguların pek çoğu bölgede bulunan çeşitli kemikler ve eşyalar sayesinde doğrulanmış durumda.

 

Nagehan Çavuş (Webtekno)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!